Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? Kryteria i bezpieczeństwo

Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? Kryteria i bezpieczeństwo

Dziecko musi jeździć w foteliku do osiągnięcia 150 cm wzrostu. To właśnie wzrost jest najważniejszym kryterium, a nie wiek czy masa ciała dziecka. Fotelik samochodowy powinien być dostosowany do wzrostu małego pasażera. Tak długo, jak to możliwe, warto przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy - taka pozycja fotelika zwiększa bezpieczeństwo. Z tego tekstu dowiesz się, co prawo mówi o przewożeniu dzieci samochodem i dlaczego należy stosować się do przepisów.

Wzrost jako główne kryterium obowiązku jazdy w foteliku

Wzrost dziecka jest głównym kryterium określającym, czy musi ono być przewożone w foteliku. Ten obowiązek dotyczy dziecka do osiągnięcia 150 cm wzrostu.

Polskie przepisy zostały pod tym względem dostosowane do wymogów unijnych. Reguluje to art. 39. ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Stanowi, że:

  • Dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu podtrzymującym dla dzieci zgodnym z masą i wzrostem dziecka oraz warunkami technicznymi określonymi w przepisach.
  • Fotelik powinien być zainstalowany zgodnie z zaleceniami producenta.

Ustawa przewiduje wyjątki. Nie trzeba przewozić dziecka w foteliku, jeśli ma powyżej 135 cm wzrostu, a jego masa ciała uniemożliwia korzystanie z fotelika. Wówczas dopuszcza się przewożenie dziecka na tylnym siedzeniu, przypięte pasami bezpieczeństwa.

Ponadto dziecko nie musi być w foteliku podczas jazdy:

  • taksówką,
  • specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, czyli np. karetką,
  • pojazdem Policji (radiowozem), Straży Granicznej lub straży gminnej (miejskiej).

Wyjątkiem objęte są też dzieci, które mają zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do jazdy w foteliku.

Przepisy nie regulują, czy fotelik powinien być instalowany na przednim czy tylnym siedzeniu, ani też przodem czy tyłem do kierunku jazdy. W tych kwestiach warto zaufać specjalistom, którzy rekomendują przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy, na tylnych siedzeniach:

W samochodach dzieci należy przewozić na tylnych fotelach, w fotelikach dobranych do wzrostu dziecka. Pasy muszą zawsze być zapięte, nawet na krótkich dystansach. Dziecka nie można przewozić z przodu

- podaje dr hab. med. Ernest Kuchar na łamach serwisu Medycyna Praktyczna (wyróżnienie własne Lionelo).

Dlaczego to tak istotne? O tym dalej.

Dlaczego foteliki samochodowe są ważne dla dzieci?

Odnotowuje się coraz mniej wypadków drogowych z udziałem dzieci. Według danych Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS w ciągu dekady liczba takich zdarzeń drogowych spadła o 51%, co jest jednym z najwyższych wskaźników w Europie.

Przyjrzyjmy się statystykom z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Liczba wypadków i ofiar śmiertelnych wśród dzieci w wieku 0-6 lat zmieniała się w czasie następująco:

  • W 2014 roku doszło do 1028 wypadków (30 ofiar śmiertelnych)
  • W 2016 roku doszło do 901 wypadków (22 ofiary śmiertelne)
  • W 2018 roku doszło do 800 wypadków (15 ofiar śmiertelnych)
  • W 2020 roku doszło do 445 wypadków (12 ofiar śmiertelnych)
  • W 2022 roku doszło do 495 wypadków (22 ofiary śmiertelne).

Tendencja jest spadkowa. Drogi są coraz lepsze, a samochody coraz bezpieczniejsze, podobnie jak foteliki, w których stale wprowadzane są rozwiązania, które zwiększają skuteczność ochrony małych pasażerów. Rośnie świadomość dotycząca bezpiecznego przewożenia dzieci.

Poprawnie używane foteliki samochodowe mają znaczny udział w ochronie życia najmłodszych uczestników wypadków. Szacuje się, że foteliki montowane tyłem zwiększają bezpieczeństwo dzieci aż o 500%.

Jak działają foteliki samochodowe?

Są wykonane z materiałów pochłaniających energię uderzenia. Siła jest absorbowana przez fotelik, co chroni dziecko. Co więcej, fotelik utrzymuje pozycję dziecka w razie uderzenia, dzięki czemu nie dochodzi do obrażeń na skutek bezwładnego ruchu ciała po kabinie auta. Zamiast tego dziecko jest mocniej wciskane w fotelik. Trwałe przytwierdzenie fotelika do konstrukcji samochodu sprawia, że gwałtowne przyspieszenie albo ostre hamowanie oddziałuje słabiej na spoczywające w foteliku dziecko.

W sytuacji, gdy dziecko nie jest przewożone w foteliku, cała energia uderzenia jest odbierana przez jego ciało. Bez fotelika podlega ono działaniu sił bezwładności.

Jak przewozić niemowlę w samochodzie?

Ta kwestia pojawia się jako jedna z pierwszych przy wyjściu dziecka ze szpitala po urodzeniu. W końcu maluszka trzeba jakoś przewieźć do domu. Jak to zrobić bezpiecznie i komfortowo? Przejdź do poradnika i poznaj zasady przewożenia niemowlaka w samochodzie.

Źródła:

  • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
  • https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pierwszapomoc/147421,prewencja-powaznych-urazow-u-dzieci-i-mlodziezy-w-okresie-letnim
  • https://obserwatoriumbrd.pl/wp-content/uploads/2024/04/Dzieci-w-wieku-0-14-lat-w-ruchu-drogowym_2019-2023.pdf
  • https://www.pbd.org.pl/foteliki-montowane-tylem-sa-o-500-skuteczniejsze/