Hulajnoga trójkołowa czy dwukołowa dla dziecka?
Jazda na hulajnodze to dla dziecka świetna zabawa, ale też aktywność sprzyjająca rozwojowi. Pozwala zaspokoić potrzebę spontanicznego ruchu. Hulajnogi dziecięce dzielą się na trójkołowe i dwukołowe. Różnią się prędkością, stabilnością, skrętnością, łatwością prowadzenia. Hulajnoga trójkołowa ma dwa koła z przodu, a jedno z tyłu. Kupując hulajnogę dla dziecka, zwróćcie uwagę na liczbę kół, ale też rozmiar, jakość wykonania i bezpieczeństwo. Poniżej znajdziecie informacje potrzebne do wybrania dobrej hulajnogi dziecięcej dla Waszego malucha.
Spis treści
- Hulajnoga trójkołowa czy dwukołowa dla dziecka?
- Hulajnoga dla dziecka – zabawa i zdrowie!
- Hulajnoga trójkołowa
- Hulajnoga trójkołowa jest stabilna
- Hulajnoga z trzema kołami jest odpowiednia od 2. roku życia
- Hulajnoga trójkołowa jest bezpieczna
- Hulajnoga na 3 kółkach jest dziecinnie prosta w obsłudze
- Hulajnoga dwukołowa
- Porównanie hulajnogi trójkołowej i dwukołowej
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze hulajnogi
Hulajnoga dla dziecka – zabawa i zdrowie!
Jazda na hulajnodze to jeden ze sposobów na zdrową dawkę ruchu i budowania fizycznej. Będzie on procentował przez całe życie Waszej pociechy. Jak czytamy w materiale rządowym pt. „Aktywność fizyczna” opracowanym przez Monikę Malicką z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie w ramach kampanii #ŻyjDobrze:
Zapewniając dziecku odpowiednią dawkę wysiłku fizycznego, wpłyniemy na prawidłowy rozwój jego układu mięśniowo-szkieletowego, krążenia, oddechowego i nerwowego. Zapobiegniemy nadwadze, a w przyszłości miażdżycy i osteoporozie. Wspomożemy leczenie cukrzycy, astmy oskrzelowej, mózgowego porażenia dziecięcego czy zaburzeń układu ruchu. Stworzymy dobre warunki dla rozwoju intelektualnego, psychicznego i społecznego, umożliwiając zapoznanie się z otaczającym środowiskiem, wypracowując reagowanie na sukcesy i porażki, ucząc współpracy i pokonywania trudności, a także szlifując relacje z innymi.
W tym samym źródle, w kontekście aktywności osób dorosłych, czytamy, że:
Korzystanie z hulajnogi nie wymaga szczególnych umiejętności, a angażuje mięśnie ramion, nóg, grzbietu, klatki piersiowej, brzucha, pośladków i ud. Systematyczne jeżdżenie ponad 30 minut może z powodzeniem zastąpić trening siłowy! Oczywiście nie mówimy tu o hulajnodze elektrycznej!
Wiecie już, że hulajnoga to sposób na z jednej strony świetną zabawę, z drugiej – budowanie zdrowej przyszłości dziecka. Tylko jaką hulajnogę wybrać? O tym dalej!
Hulajnoga trójkołowa
Hulajnoga to pojazd, który jedzie dzięki temu, że dziecko odpycha się nogą od podłoża. Druga stopa spoczywa na platformie. Postawa podczas jazdy jest wyprostowana. Dziecko utrzymuje równowagę, trzymając kierownicę – podobnie jak
Tradycyjna hulajnoga ma dwa koła, jest jednośladowa. Zachowanie równowagi dla młodszych dzieci jest za dużym wyzwaniem. Dlatego powstały hulajnogi trzykołowe. Mają one nie jedno, a dwa kółka z przodu, dzięki czemu się nie przewracają. Zmiana kierunku jazdy odbywa się przez balansowanie całym ciałem. Z tego powodu hulajnogi trójkołowe są też hulajnogami balansowymi. Aby skręcić w prawo, maluch przechyla się w prawo. Manewrowanie ciałem jest na tym etapie rozwoju bardziej intuicyjne i iejsze niż obracanie kierownicy.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy hulajnóg trzykołowych.
1. Hulajnoga trójkołowa jest stabilna
Hulajnogi trójkołowe są stabilniejsze niż dwukołowe za sprawą dwóch przednich kółek. Pojazdy trójkołowe nie przewracają się tak łatwo. Dzięki temu już dwuletnie dzieci mogą jeździć na hulajnodze i z tego radość oraz korzyści zdrowotne i rozwojowe. Stabilność hulajnogi trójkołowej pozwala opanować zdolność jazdy w bezpieczny dla maluszka sposób, bez ryzyka częstych i gwałtownych upadków.
2. Hulajnoga z trzema kołami jest odpowiednia od 2. roku życia
Hulajnogi trójkołowe są zazwyczaj przeznaczone dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat. W tym okresie W pociecha intensywnie rozwija umiejętności motoryczne, a hulajnoga stanowi doskonały sposób na ich trening.
3. Hulajnoga trójkołowa jest bezpieczna
Hulajnoga dla kilkulatka musi zapewniać jak najwyższe bezpieczeństwo. Dlatego poza trzema kółkami, które sprzyjają stabilności, stosuje się też:
- antypoślizgowe platformy, które zapobiegają ześlizgnięciu się nogi
- odblaski poprawiające widoczność dziecka bawiącego się na hulajnodze
- szerokie koła zwiększające przyczepność do podłoża
- antypoślizgowe uchwyty kierownicy, dzięki którym rączki mają stabilny chwyt
- ograniczony promień skrętu, który uniemożliwia gwałtowne manewry.
4. Hulajnoga na 3 kółkach jest dziecinnie prosta w obsłudze
Hulajnogi trójkołowe to w przeważającej mierze tzw. hulajnogi balansowe. Są znacznie łatwiejsze w obsłudze niż te wyposażone w skrętną kierownicę połączoną z przednim kołem. Wystarczy, że malec przechyli ciało w kierunku, w którym chce skręcić. Prosta konstrukcja umożliwia samodzielne korzystanie z hulajnogi, co zwiększa dziecięcą pewność siebie, dostarcza zabawy, a jednocześnie stanowi doskonałe ćwiczenie równowagi i koordynacji przy zmniejszonym ryzyku upadku.
Zalety hulajnogi trójkołowej
Poniżej znajdziecie mocne strony hulajnogi trójkołowej oraz jej przewagi nad hulajnogami dwukołowymi:
- Zapewnia atrakcyjną dla malucha aktywność ruchową już od 2. roku życia.
- Dzięki stabilności konstrukcji zapobiega upadkom.
- Łatwo nią sterować, dzięki czemu maluch szybko opanowuje jazdę. Będzie to pomocne także przy nauce jazdy na hulajnodze dwukołowej oraz rowerze.
- Hulajnoga trójkołowa wspiera rozwój umiejętności motorycznych dziecka.
- Samodzielna jazda i duża mobilność budują pewność siebie i poczucie kompetencji malca.
- Regulowana wysokość sprawia, że hulajnoga to zakup na kilka lat – rośnie wraz z dzieckiem.
Wady hulajnogi trójkołowej
Hulajnoga trójkołowa nie jest rozwiązaniem bez wad. Niektóre jej cechy mogą nie odpowiadać Waszemu maluchowi. Są to np.:
- Ograniczona prędkość. Hulajnoga trójkołowa jest wolniejsza od dwukołowej. Dziecko nieco starsze, które dobrze opanuje jazdę na trójkołowej hulajnodze, może się znudzić niskim tempem.
- Ograniczona zwrotność. Hulajnogi balansowe nie są tak elastyczne w manewrowaniu, jak te ze skrętnym przednim kołem. Niska zwinność może odebrać dziecku nieco zabawy, zapewnia jednak większe bezpieczeństwo.
Hulajnoga dwukołowa
Hulajnoga dwukołowa ma po jednym kole z tyłu i z przodu. Podobnie jak w modelach trójkołowych, napędem jest tu noga dziecka. Odpycha się ono od podłoża, co wprawia kółka w ruch. Hulajnoga dwukołowa ma skrętną kierownicę, tak jak rower.
Taka konstrukcja hulajnogi z dwoma kołami sprawia, że jest ona szybsza, bardziej skrętna, ale też mniej stabilna. Dlatego hulajnogi dwukołowe polecamy dla dzieci starszych, które wypracowały już balans i motorykę w wystarczającym stopniu. Dzieci przesiadają się na hulajnogi dwukołowe około roku życia. Pamiętajcie jednak, że nie ma tu reguły, bo każdy maluch rozwija się w swoim tempie.
Wybierz hulajnogę dla swojego dziecka
Porównanie hulajnogi trójkołowej i dwukołowej
Która hulajnoga będzie lepsza: dwukołowa czy trójkołowa? Porównajmy! Poniżej zestawiamy najważniejsze cechy obu pojazdów dziecięcych, aby ułatwić wam wybór.
Stabilność i równowaga
Hulajnog jest stabilniejsza i zapewnia lepszą równowagę niż hulajnoga dwukołowa. Ma więcej punktów podparcia. Postawiona nie przewraca się, więc nie musicie stawiać jej opartej o ścianę. Pod względem stabilności hulajnoga na trzech kółkach zdecydowanie wygrywa.
Bezpieczeństwo
Hulajnoga trójkołowa jest bezpieczniejsza w czasie jazdy niż hulajnoga dwukołowa. Wynika to ze wskazanej wyżej stabilności. Ponadto konstrukcja o trzech kołach jest wolniejsza i mniej skrętna. To także przyczynia się do większego bezpieczeństwa malucha w czasie jazdy. Pozostałe elementy ntypoślizgowe platformy i uchwyty, hamulce czy odblaski są porównywalne w obu typach hulajnóg i zależne od modelu, na który się zdecydujecie.
Rozwój umiejętności
Hulajnogi trójkołowe i dwukołowe rozwijają umiejętności dzieci na innych poziomach zaawansowania. Obie sprzyjają budowaniu koordynacji, balansu, a także spostrzegawczości i ostrożności. Hulajnoga trójkołowa będzie jednak zbyt małym wyzwaniem dla dzieci od roku życia z uwagi na niewielką prędkość i ograniczoną zwinność.
Mobilność
Zarówno hulajnogi dwukołowe, jak i trójkołowe są dość mobilne. Hulajnogi dwukołowe są jednak węższe, co sprawia, że łatwiej zmieścić je w bagażniku auta czy przewieźć autobusem.
Waga i łatwość użytkowania
Waga dziecięcych hulajnóg dwu- i trójkołowych jest zbliżona i wynosi ok. 3,5 kg (na przykładzie modeli Lionelo). To, czy hulajnoga będzie łatwa w użytkowaniu, zależy od modelu, który wybierzecie.
Zarówno w przypadku hulajnogi trójkołowej, jak i dwukołowej pod kątem łatwości użytkowania warto mieć na uwadze przede wszystkim:
- zakres i płynność regulacji wysokości
- dodatkowe wyposażenie, np. kosz na drobiazgi montowany na kierownicy
- sposoby czyszczenia i konserwacji danej hulajnogi
Na co zwrócić uwagę przy wyborze hulajnogi
Przy zakupie hulajnogi dla dziecka należy zwrócić uwagę na to, ile ma ona kół. To najważniejsza, ale nie jedyna decyzja. Oto inne czynniki ważne przy zakupie hulajnogi dla malucha.
1. Materiał wykonania
Materiał, z jakiego zrobiona jest hulajnoga dziecięca, wpływa m.in. na ciężar i trwałość pojazdu. Hulajnogi wykonane z aluminium są lekkie, łatwe w transporcie i odporne na korozję. Hulajnogi z tworzyw sztucznych również charakteryzują się niską wagą wytrzymałe mechanicznie. Ważne jest również, aby sprawdzić jakość elementów, które mają wpływ na płynność jazdy: kół i łożysk. Potwierdzeniem jakości, solidności i bezpieczeństwa hulajnogi może być np. oznaczenie spełnionej normy EN 71-1 (europejska norma zabawkowa).
2. Wysokość kierownicy
Regulowana wysokość kierownicy jest istotna, aby hulajnoga mogła rosnąć wraz z dzieckiem. Dobrze dopasowana kierownica zapewnia komfort i bezpieczeństwo jazdy. Zbyt niska może prowadzić do bólu pleców, natomiast zbyt wysoka może być trudna do kontrolowania, zwłaszcza dla młodszych dzieci.
3. Szerokość platformy
Szerokość platformy wpływa na stabilność hulajnogi. Szersza platforma zapewnia lepsze oparcie dla stóp, co zwiększa komfort jazdy. Szerokość decku powinna być dopasowana do stópki dziecka. Pamiętajcie, że ona szybko urośnie.
4. Hamulce
Hulajnogi mogą mieć hamulce nożne (najczęściej na tylne kółko) lub ręczne. Dobre hamulce powinny być łatwe w obsłudze i skuteczne. Młodszym dzieciom wystarczy intuicyjny w działaniu hamulec nożny. Nie wymaga on linek, więc nie komplikuje nadmiernie konstrukcji. Dopiero gdy dziecko podrośnie i będzie potrzebowało większej precyzji hamowania (będzie rozwijało większą prędkość), przyda mu się hamulec ręczny.
5. Dodatkowe funkcje
Niektóre hulajnogi oferują dodatkowe funkcje, które mogą zwiększyć komfort użytkowania. Zastanówcie się, czy przydadzą się np.:
- Siedzisko zmieniające hulajnogę w rowerek biegowy – uzyskujecie pojazd dla dziecka 2 w 1!
- Kosz montowany na kierownicy – na ulubionego misia, przekąskę czy czapkę.
- Dodatkowe oświetlenie – mogą to być np. podświetlane kółka.
6. Marka i cena
Choć nie zawsze znana marka to wyższa jakość, zakupy w sprawdzonej przez tysiące rodzin firmie ma swoje zalety. Gęsta sieć sprzedaży i serwisu, dopracowane procedury obsługi posprzedażowej czy wydłużony czas zwrotu to tylko kilka powodów, dla których warto wziąć pod uwagę renomowanego producenta lub dystrybutora.
Jaka cena jest odpowiednia? Nie ma tu reguły. Znajdziecie hulajnogę za 60 zł i za 400 zł. Wszystko zależy od możliwości finansowych rodziny oraz tego, czego oczekujecie od hulajnogi.
Jeśli zakup okaże się nietrafiony, pamiętajcie, że wszystko, co nabędziecie online, można zwrócić w ciągu 14 dni. Reguluje to Ustawa o prawach konsumenta.
7. Wiek dziecka
Hulajnoga powinna być dopasowana do wieku, wzrostu, masy ciała i umiejętności dziecka. Co do zasady hulajnogi balansowe trójkołowe są odpowiednie od 2. roku życia i towarzyszą dzieciom do ok. 5 lat. Potem przychodzi czas na jazdę na dwukołowych modelach. To jednak umowne ramy czasowe. Każde dziecko jest inne.
8. Poziom aktywności fizycznej i umiejętności dziecka
Dzieci różnią się poziomem aktywności fizycznej i umiejętnościami jazdy. Dla żywiołowego i sprawnego fizycznie dziecka warto wybrać hulajnogę, która umożliwi dynamiczną jazdę, np. dwukołową z hamulcem ręcznym. Dla tych maluchów, które dopiero zaczynają przygodę z hulajnogą, lepsza będzie stabilniejsza i łatwiejsza w obsłudze wersja trójkołowa.
Jaka hulajnoga dla małego dziecka?
Hulajnoga dla małego dziecka powinna być przede wszystkim bezpieczna. Zdecydowanie polecamy tu trójkołowe hulajnogi balansowe. Szeroka platforma, antypoślizgowe rączki czy ograniczenie promienia skrętu to cechy, których warto szukać w pierwszej hulajnodze dla dziecka.
Szczególnie warte uwagi są te, które mogą pełnić również funkcję rowerka biegowego. Zwróćcie uwagę na to, czy hulajnoga jest regulowana. Ważny jest też maksymalny udźwig. Pozwala on określić, kiedy czas kupić dziecku kolejną hulajnogę.
Poza dobrze dobraną hulajnogą dla malucha ważne są również odpowiednie wsparcie i cierpliwość. Nauka nowej umiejętności powinna się odbywać pod okiem rodziców i może się wiązać z początkowymi niepowodzeniami.
Jaka hulajnoga dla dużego dziecka?
Jeśli Wasza pociecha już wyrosła z pierwszej hulajnogi, ma opanowaną technikę jazdy i wie, jak radzić sobie z pojazdem, czas na kolejną hulajnogę. Tym razem powinien to być sprzęt, który dostarczy więcej zabawy i wrażeń oraz pozwoli doszlifować umiejętności rozwinięte na hulajnodze dla mniejszych brzdąców.
Hulajnoga dla starszego dziecka powinna być lekka, zwrotna i dość szybka. Wciąż ważne pozostaje bezpieczeństwo, więc zwróćcie uwagę na solidność wykonania, hamulce (może model z hamulcem ręcznym?), i dobrą widoczność hulajnogi.. Pozwólcie dziecku wybrać np. kolor, tak aby pojazd dostarczał jak najwięcej radości.
Źródła:
- Malicka M. Aktywność fizyczna, #ŻyjDobrze, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, online: https://www.gov.pl/attachment/f445dcb0-68db-48ca-a199-164f7553815d
- Ustawa o prawach konsumenta, online: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20140000827/U/D20140827Lj.pdf