Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Takie pytanie prędzej czy później dopadnie każdą mamę, która zdecydowała się karmić naturalnie. To zadanie może wydawać się niewykonalne – nie martw się, przed Wami jeszcze dużo takich wyzwań, które na pierwszy rzut oka wydają się nie do przejścia, a w rzeczywistości dzieją się szybciej i łatwiej niż przypuszczaliście. Jednak na pierwszy ogień idzie zakończenie karmienia piersią. W wielu przypadkach jest to pierwsza, trudna rodzicielska decyzja – brzmi poważnie? Może, ale zupełnie tak nie jest! To kolejny etap rozwoju Waszego maluszka. W końcu nie możesz karmić w nieskończoność. Gotowi? Gotowa? w takim razie zaczynajmy odstawianie!

Odstawienie dziecka od karmienia piersią – kiedy jest na to odpowiedni moment?

Na początek ustalmy jedną rzecz – każde dziecko jest inne, i to Ty, jako mama, najlepiej wiesz, kiedy zakończyć karmienie piersią. Przede wszystkim obserwuj siebie i bobasa. To właśnie świadoma obserwacja jest kluczem do sukcesu. Czy jednak istnieją jakieś zalecenia informujące o najlepszym czasie, w którym mama powinna przestać karmić piersią? Oczywiście, że istnieją! Choć w tym przypadku zdania są mocno podzielone. Jeden lekarz doradzi, aby karmić jak najdłużej, ponieważ nie ma nic lepszego niż mleko matki. Drugi lekarz stwierdzi, że najlepiej odstawienie dziecka od piersi rozpocząć wraz z 6. miesiącem życia. No i mamy impas! Zatem jakie są argumenty każdej ze stron?

Lekarz numer jeden głosi, że karmienie piersią to najlepsze, co mama może dać swojemu dziecku w pierwszych miesiącach lub nawet latach życia. Czy ma rację? Ma! Mleko matki jest bowiem skomponowane w taki sposób, aby zapewniało niemowlakowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze, budowało silne kości, sprawne neurony, mocne serce i ostry jak brzytwa umysł. Nie bez powodu Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby zachęcać młode mamy do karmienia piersią jak najdłużej. Dodatkowo poleca karmienie naturalne zamiast karmienia mlekiem modyfikowanym. Jednocześnie instytucja ta zwraca uwagę, że od 6. miesiąca życia bobas zaczyna rozszerzać dietę. Nie ma co ukrywać – jak wjeżdża słodka marcheweczka, to mama z automatu musi iść w chwilową odstawkę.

I tutaj zahaczamy o zdanie lekarza numer dwa. Karmienie piersią to ważna sprawa, jednak odstawienie dziecka od piersi również jest istotnym wydarzeniem dla jego rozwoju. Koniec karmienia piersią oznacza zazwyczaj nowe smaki i nowe posiłki. Nawet jeśli bobasek nadal potrzebuje mleka np. 2 razy dziennie, to mamy, które zdecydowały o odstawieniu dziecka, przerzucają się na mleko modyfikowane. Jeśli decyzja o zakończeniu karmienia wyszła od Ciebie, a nie od dzieciaczka (tak, tak takie maluchy też już podejmują własne decyzje), to warto pierwsze kroki podjąć właśnie w momencie rozszerzania diety, czyli w okolicach 6. miesiąca życia.

Kiedy i kto podejmuje decyzję o odstawieniu dziecka od karmienia piersią?

Tak naprawdę jest to bardzo indywidualna kwestia i zależna wyłącznie od Ciebie, choć oczywiście zdarzają się sytuacje, w których nie ma innego wyjścia. Często może to wynikać z braku wystarczającej ilości pokarmu naturalnego, choroby, konieczności powrotu do pracy, uczęszczania malucha do żłobka lub też zwyczajnego zwiększenia komfortu życia. W końcu decyzja o karmieniu piersią należała do Ciebie, dlatego też masz pełną dowolność w decydowaniu, kiedy chcesz odstawić dziecko od piersi.

Kiedy i kto podejmuje decyzję o odstawieniu dziecka od karmienia piersią?

Jak się przygotować na odstawienie dziecka od karmienia piersią?

Proces odstawienia dziecka od karmienia piersią może być trudny dla mamy, dla dziecka i dla całej rodziny. To ważne wydarzenie – również emocjonalnie. Pewnie cały dom chodzi jak na szpilkach, nie wspominając o tacie, który również przeżywa. Drodzy tatusiowie – wiemy, że chcecie pomóc, ale tym razem mama musi to załatwić sama. A jest w tym całkiem dobra – w końcu niedawno urodziła nowego człowieka. 

W każdym razie przerwanie karmienia to bardzo osobiste wydarzenie dla mamy i dla dziecka. Proces odstawiania musi kiedyś nadejść. Nie jest to zerwanie więzi, a jedynie kolejny krok maluszka, z którego wszyscy mogą być dumni. Tak, jest to ciężkie przeżycie emocjonalne, które rozumie tylko mama i malec 

Odstawienie dziecka od karmienia piersią – krok po kroku

Na odstawienie dziecka od karmienia piersią dobrze wybrać najlepszy moment. Wybierz czas, w którym każdy dzień wygląda tak samo, co da maluchowi poczucie bezpieczeństwa. Dzieci nie lubią zmian, a o wprowadzaniu kilku na raz lepiej zapomnij – nie przejdzie. Niezwykle istotne jest także działanie krok po kroku, zupełnie bez pośpiechu. Odstawienie dziecka od karmienia piersią z dnia na dzień nie jest najlepszym pomysłem. Uwierz nam na słowo.

Znacznie lepszym i korzystniejszym rozwiązaniem jest robienie tego stopniowo, co pozwoli Wam na spokojnie przyzwyczaić się do nowej sytuacji. W końcu karmienie piersią to Wasz wspólny, intymny czas. Oprócz tego, że starasz się odzwyczaić dziecko – musisz też odzwyczaić siebie. Spokojnie, pójdzie jak po maśle. Zatem zabierajmy się do pracy. Od czego zacząć?

Na początku staraj się zamienić jedno karmienie piersią na jedzonko z rozszerzania diety. Wprowadzaj więc posiłki stałe, mleko modyfikowane lub Twoje mleko odciągane laktatorem elektrycznym Lionelo i podawane z butelki.  Jednocześnie kontynuuj karmienie piersią – jednak z coraz mniejszą częstotliwością. Pamiętaj, że dzieci dość długo piją mleko. Jeszcze przedszkolaki lubią napić się mleka na wieczorne karmienie.

Odstawienie dziecka od karmienia piersią – krok po kroku

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią w nocy?

Odstawienie dziecka od karmienia piersią w nocy lepiej pozostaw na sam koniec i przygotuj się na istne szaleństwo. Możliwe, że nie będzie aż tak źle, jednak na wszelki wypadek lepiej mieć opracowany plan awaryjny. W końcu o tej porze maluchowi będzie najtrudniej rozstać się z karmieniem. A Tobie na pewno będzie ciężko zrezygnować z łatwego sposobu usypiania bobasa.

Jednak jest tu miejsce na jedną ważną uwagę! Otóż odstawianie dziecka od piersi w nocy i przejście na mleko modyfikowane może poczekać do momentu aż maluch będzie na to gotowy. Tak, nocne karmienia są męczące. Tak, wiemy, że nie śpisz już kilka miesięcy. Jednak uwierz nam, że dziecko, które nie jest gotowe, magicznym sposobem nie prześpi całej nocy. Nagłe odstawienie pogorszy sprawę.

Jak odstawić dziecko od nocnego karmienia piersią? Sposoby

Po pierwsze daj mu czas. Po drugie możesz użyć niewinnego podstępu – stopniowo mieszaj i zwiększaj proporcje w butelce Twojego mleka i mleka modyfikowanego. To pozwoli wprowadzić nowy smak do diety dziecka i zamienić karmienia nocne, na jedno, soczyste karmienie wieczorne.

Tutaj jednak często z zakończeniem karmienia pojawia się pomysł odciągania mleka. Dzięki temu bobas karmiony piersią może nadal napełniać swój mały brzuszek wzmacniającym eliksirem, a mamie będzie łatwiej oswoić się z nową sytuacją. W Lionelo znajdziesz laktatory elektryczne, które znacznie ułatwią proces odciągania. Są zgrabne, małe i poręczne. Mamy także pro tip dla mam – wypowiadając zdanie "potrzebuję teraz chwili dla siebie, ponieważ idę odciągać mleko" zyskujesz nie tylko uznanie członków rodziny, ale także przynajmniej pół godziny relaksu. A to, że laktatory te działają bez użycia rąk i tak naprawdę nie potrzebują całej ceremonii odciągania? Może na początku zostaw dla siebie:).

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią, gdy nie chce butelki?

Smutna prawda jest taka, że nie wszystkie dzieci chętnie przestawiają się na butelkę. Jak zatem odstawić dziecko od piersi w takim wypadku? Jeśli maluch nie toleruje butelki, to warto zacząć od zmiany smoczka butelki. Dziecko karmione piersią może mieć wysokie wymagania wobec takich nowości. Obecnie na rynku jest ogromny wybór, a marki prześcigają się w smoczkach przypominających kształtem pierś. Wybór z pewnością będzie trudny i wiele z tych produktów nie uchroni się przed odrzuceniem przez małego krytyka, ale na pewno w końcu znajdzie się ten jedyny, który spełni wszystkie kryteria malucha.

FAQ

  1. Czy odstawienie dziecka od karmienia piersią z dnia na dzień to dobra metoda?

    Odstawienie dziecka od karmienia piersią z dnia na dzień nie jest dobrą metodą, gdyż jest to zupełnie nowa sytuacja zarówno dla malucha, jak i dla mamy, która może wiązać się z dużym stresem. Warto zatem robić to stopniowo, coraz częściej podając odciągnięte mleko w butelce i prosząc o pomoc bliskich podczas karmienia.

  2. Jak odstawić dziecko od karmienia piersią w nocy?

    Odstawienie dziecka od karmienia piersią w nocy warto zostawić sobie na sam koniec. W pierwszej kolejności znacznie lepszym rozwiązaniem jest podjęcie próby podawania maluchowi mleka z butelki w ciągu dnia, gdyż wieczorna i nocna pora najbardziej kojarzą się dziecku z naturalnym karmieniem.

  3. Jak odstawić dziecko od karmienia piersią, gdy nie chce butelki?

    Jeśli w pierwszych chwilach maluch niechętnie korzysta z butelki, to nie warto się zrażać, a wykorzystać metodę prób i błędów. Bardzo często może zachęcić go zmiana smoczka butelki. Na rynku dostępny jest szeroki wybór modeli, różniących się kształtem – być może któryś z nich przypadnie maluchowi do gustu.