Jak urządzić kącik dla niemowlaka w sypialni? Poznaj nasze propozycje
Kącik niemowlaka w sypialni rodziców to nie tylko alternatywa dla pokoju niemowlęcego. Dostosowanie sypialni do potrzeb niemowlęcia pod wieloma względami jest lepszym wyborem niż osobne pomieszczenie. Bliskość mamy jest ogromnie istotna dla prawidłowego rozwoju i bezpieczeństwa Waszego malucha. Dziecko musi być blisko mamy do 6. miesiąca życia tak często, jak się da. Jak stworzyć kącik niemowlaka w sypialni, aby zarówno rodzice, jak i bobas mogli wypocząć w nocy, i jakie korzyści niesie całej rodzinie takie rozwiązanie? O tym dalej.
- Jak urządzić kącik dla niemowlaka w sypialni rodziców?
- Czym jest co-sleeping i jak zapewnić bezpieczny wspólny sen?
- 1. Odpowiednie miejsce dla niemowlaka w sypialni rodziców
- 2. Miejsce do karmienia
- 3. Przewijak
- 4. Delikatne światło
- 5. Komfort i bezpieczeństwo
- Jak urządzić kącik dla niemowlaka w pokoju z rodzeństwem?
- 1. Wydzielenie stref
- 2. Bezpieczne łóżeczko
- 3. Strefa do zabawy dla starszego dziecka
Jak urządzić kącik dla niemowlaka w sypialni rodziców?
Kącik dla niemowlaka stworzycie nawet w małej sypialni. Wspólne miejsce snu pozwoli utrzymać bliski kontakt dziecka z mamą. Jest on ważny szczególnie w pierwszych 6 miesiącach życia. Od stworzenia kącika dla noworodka w sypialni dzieli Was zaledwie 5 kroków. Jednak zanim je wdrożycie, poznajcie mocne strony co-sleepingu i zagrożenia z nim związane.
Czym jest co-sleeping i jak zapewnić bezpieczny wspólny sen?
Amerykańska Akademia Pediatrii oraz UNICEF UK stworzyły szczegółowe wytyczne dotyczące wspólnego spania z dzieckiem - tzw. co-sleepingu.
co-sleeping, czyli wspólne spanie, to praktyka polegająca na spaniu w pobliżu dziecka - w tym samym pomieszczeniu, ale nie w jednym łóżku. Niesie ona zarówno korzyści, jak i ryzyka, jednak prawidłowo wdrożony co-sleeping zwiększa komfort całej rodziny.
Poznaj zalety co-sleepingu:
- ułatwia karmienie nocne
- pozwala szybko reagować w nagłych sytuacjach
- wzmacnia więź emocjonalną rodziców i dziecka
- zwiększa poczucie bezpieczeństwa u dziecka, zapewniając mu lepszy sen. To przekłada się również na lepszy sen rodziców.
Co ciekawe, co-sleeping wpływa na działanie organizmu zarówno dziecka, jak i mamy oraz taty. W artykule How co-sleeping Can Help You and Your Baby Dr Diana Divecha, psycholog rozwoju, asystent w Yale Child Study Center oraz Yale Center for Emotional Intelligence, powołując się na eksperta w dziedzinie snu mamy i dziecka dra Jamesa McKennę, pisze:
Gdy rodzice i dzieci śpią razem, ich tętno, fale mózgowe, fazy snu, poziomy natlenienia krwi, temperatura i oddech oddziałują na siebie wzajemnie.
To wszystko sprawia, że sen bobasa i rodziców się synchronizuje. Badacze zaobserwowali m.in., że dzięki temu mama wybudza się tuż przed dzieckiem i może szybciej nakarmić malucha lub ponownie go uśpić.
Badania dowodzą ponadto, że co-sleeping wspiera więź między tatą a dzieckiem, czyniąc ojców bardziej wrażliwymi na potrzeby dziecka i responsywnymi. Dzieje się tak za sprawą obniżania poziomu testosteronu przez nocną bliskość z maluszkiem. Potwierdzają to wyniki badań opublikowane w artykule Does co-sleeping Contribute to Lower Testosterone Levels in Fathers? Evidence from the Philippines przez zespół badaczy, w którego skład wchodzili: Lee T. Gettler, James J. McKenna, Thomas W. McDade, Sonny S. Agustin, Christopher W. Kuzawa.
Wśród wad co-sleepingu wymienia się zwiększenie ryzyka śmierci łóżeczkowej. Jest to jednak uproszczenie. Naukowcy wskazują, że nieprawidłowo wdrożony co-sleeping rzeczywiście jest przyczyną zwiększenia tego zagrożenia. Sytuacja odwraca się jednak gdy co-sleeping jest praktykowany zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii.
Podstawą bezpiecznego co-sleepingu jest zasada ABC od angielskich słów: alone, back, crib, czyli: samotnie, na plecach, w łóżeczku.
Oto najważniejsze zalecenia dotyczące bezpiecznego co-sleepingu:
- Wspólny sen nie oznacza spania w jednym łóżku. Dziecko powinno leżeć na osobnej, dość twardej powierzchni. Może to być dostawne łóżeczko albo zupełnie osobne w tym samym pomieszczeniu.
- Maluszek powinien być układany na plecach.
- Absolutnie zabronione jest spanie z dzieckiem w jednym łóżku. Zwiększa to ryzyko śmierci łóżeczkowej. Rośnie ono jeszcze bardziej, gdy rodzice śpiący z dzieckiem spożyli alkohol albo są palaczami.
- Bezpośrednie otoczenie dziecka powinno być pozbawione wszystkiego, co zbędne podczas snu, np. pluszaków.
- Dziecko powinno spać otulone, a nie przykryte.
Co-sleeping powinien być praktykowany do 6. miesiąca życia dziecka, a jeszcze lepiej, gdy okres ten wydłuża się do 12. miesiąca życia.
1. Odpowiednie miejsce dla niemowlaka w sypialni rodziców
Wybór odpowiedniego miejsca to pierwszy i najważniejszy krok przy aranżacji kącika dla niemowlaka w sypialni rodziców. Wiecie już, że możecie wstawić do sypialni zarówno osobne łóżeczko, jak i dostawiane.
Idealny kącik dziecięcy w sypialni powinien być ulokowany:
- z dala od okna, aby nie narażać malucha na przeciągi i zbyt mocne światło słoneczne,
- w miejscu o stabilnej temperaturze,
- z dala od grzejnika, który może przegrzewać malucha i nadmiernie wysuszać powietrze
- w zasięgu łagodnego światła, np. nocnej lampki.
Ponadto kącik niemowlęcy powinien mieścić wszystkie niezbędne meble i akcesoria, przede wszystkim: sofę lub fotel do karmienia i komodę z przewijakiem. Jak wykorzystać je w aranżacji kącika dla dziecka? O tym dalej.
2. Miejsce do karmienia
Bardzo ważnym elementem kącika niemowlęcego w sypialni jest miejsce do karmienia. Niezależnie od tego, czy karmicie piersią czy z butelki, zajmie to sporą część doby w pierwszych miesiącach życia dziecka.
Komfortowe miejsce do karmienia to nie tylko wygodny fotel lub sofa, na której możecie się ułożyć z niemowlęciem i poduszką do karmienia. Rozważcie zakup podnóżka. Pozwoli rozprostować nogi w pozycji siedzącej. Pamiętajcie o półce lub komódce, w której znajdzie się wszystko, co warto mieć pod ręką, np.: laktator, butelki, nakładki na sutki, kosmetyki do pielęgnacji piersi, pieluszkę czy kocyk.
W trakcie nocnego karmienia przydatna będzie lampka. Światło powinno być łagodne, rozproszone np. jasnym abażurem, o ciepłej barwie.
3. Przewijak
Kącik dla dziecka w sypialni rodziców nie jest kompletny bez przewijaka. Pozwala on wygodnie zmienić dziecku pieluszkę oraz zadbać o higienę malucha.
Nie musi to być osobny mebel. Praktycznym rozwiązaniem w kąciku dla niemowlaka w małej sypialni jest przewijak w formie nakładki na komodę. Aby przewijanie było sprawne, w szufladach komody ulokujcie wszystko, co niezbędne: pieluszki, wilgotne chusteczki czy kosmetyki do pielęgnacji dziecięcej pupy. Zadbajcie też o to, aby w bezpośrednim sąsiedztwie przewijaka znalazł się kosz na śmieci.
4. Delikatne światło
Kącik dla noworodka w sypialni rodziców powinien być delikatnie oświetlony. Maluch nie przesypia całej nocy, lecz budzi się na karmienie albo jest wybudzany w tym celu. Sprzyja to laktacji, o czym możecie przeczytać w innym naszym artykule: Jak pobudzić laktację?
Lampka w kąciku dla dziecka powinna dostarczać delikatnego światła. Sprawdzi się tu zarówno kinkiet, jak i lampa stołowa czy typowa lampka nocna, którą być może masz już w sypialni. Zastosuj niezbyt mocną żarówkę w ciepłej tonacji. Szukaj takiej o temperaturze barwowej między 2700 a 3000 kelwinów (K). Dla lepszego rozproszenia światła warto wybrać nie przezroczystą, lecz mleczną żarówkę, a ponadto osłonić ją abażurem zapewniającym jednorodne oświetlenie.
Praktycznym rozwiązaniem we wspólnej sypialni rodziców i dziecka będzie nocna lampka z dimerem, czyli regulacją mocy świecenia. Dzięki temu dostosujecie ilość światła do pory oraz potrzeb.
5. Komfort i bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo dziecka jest kluczem, zgodnie z którym należy urządzać sypialnię z kącikiem dla niemowlęcia. Oto najważniejsze zasady aranżacji przestrzeni dla maluszka:
- Łóżeczko powinno być osobne lub dostawne.
- Materac nie może być zbyt miękki. Twardy materac zmniejsza ryzyko śmierci łóżeczkowej.
- Powietrze powinno być świeże i czyste. Dbaj o wietrzenie pomieszczenia, upewnij się, że jest prawidłowo wentylowane. Jeśli to konieczne, wyposaż sypialnię w oczyszczacz powietrza.
- Wokół dziecka nie powinno być zabawek, pluszaków czy ochraniaczy. Zabawki nie będą interesujące dla noworodka. Wszelkie miękkie elementy, w których dziecko może w czasie snu ukryć buzię, obniżają jego bezpieczeństwo. Z tego też powodu malucha lepiej otulać niż przykrywać. Jeśli stosujesz kocyk, niech będzie przewiewny, np. wykonany z bawełny bambusowej.
- Łóżeczko powinno być oddalone od okna oraz grzejnika. Dzięki temu unikniesz narażenia dziecka na przewianie, przegrzanie czy wysuszanie śluzówek.
Dla zwiększenia bezpieczeństwa dziecka oraz dla własnego spokoju warto kupić elektroniczną nianię. Pozwala ona na bieżąco podpatrywać, jak się miewa maluch. Sprzęt łączy się z telefonem i wyświetla obraz na żywo. Poznaj elektroniczne nianie lionelo
Do akcesoriów, które pozwalają monitorować stan dziecka i zapobiegać ryzyku śmierci łóżeczkowej, zaliczają się też czujniki oddechu. Naukowcy w publikacji SIDS and Other Sleep-Related Infant Deaths: Updated 2016 Recommendations for a Safe Infant Sleeping Environment wydanej w czasopiśmie Amerykańskiej Akademii Pediatrii rekomenduje jednak następująco:
Nie używaj domowych monitorów krążeniowo-oddechowych jako strategii zmniejszania ryzyka SIDS.
Jak urządzić kącik dla niemowlaka w pokoju z rodzeństwem?
Noworodek powinien przebywać obok mamy do 6. miesiąca życia, a najlepiej przez cały pierwszy rok. Z tego względu zalecamy aranżację kącika dla bobasa w sypialni rodziców, tak aby sen nie oznaczał separacji od mamy.
Bywa jednak tak, że warunki mieszkaniowe nie pozwalają na stworzenie kącika dla dziecka w sypialni rodziców. Wówczas wybór może paść na pokój starszego dziecka. Decyzja o adaptacji pokoju starszaka do potrzeb malucha może się też pojawić, gdy niemowlę ukończy pół roku i co-sleeping nie jest już niezbędny.
Jak stworzyć kącik dla niemowlaka w pokoju brata lub siostry tak, aby każda z pociech miała miejsce dla siebie?
1. Wydzielenie stref
Każde z dzieci powinno mieć własną wydzieloną strefę. Starsze dziecko nie może mieć dostępu do młodszego. Dzięki temu unikniecie ryzyka zrobienia przypadkowej krzywdy niemowlęciu. Osobne strefy to także większy komfort dla starszaka, bo każdy z nas, niezależnie od wieku, potrzebuje swojej bezpiecznej przestrzeni.
2. Bezpieczne łóżeczko
Łóżeczko dziecka w pokoju rodzeństwa musi być zabezpieczone przed dostępem starszego dziecka. Dobrze sprawdzi się tu łóżeczko turystyczne. Nie ma szczebelków, między którymi mogłaby utknąć rączka któregoś z dzieci, a także nie wymaga stosowania ochraniaczy, które nie są bezpieczne dla dzieci w pierwszych miesiącach życia z uwagi na zwiększanie ryzyka śmierci łóżeczkowej. Siateczkowa osłona zapewnia cyrkulację powietrza, ale też oddziela leżącego niemowlaka od starszego malucha.
3. Strefa do zabawy dla starszego dziecka
Dzielenie pokoju z noworodkiem lub niemowlakiem nie powinno oznaczać dla starszego dziecka rezygnacji z możliwości nieskrępowanej zabawy. Jeśli urządzacie kącik niemowlęcy w pokoju rodzeństwa, zadbajcie o strefę do zabawy.
Idealnie, jeśli będzie ona ulokowana jak najdalej od łóżeczka niemowlaka, tak aby starsze dziecko nie zakłócało snu młodszego. W takim kąciku przydatna może być mata edukacyjna dostosowana do wieku starszego dziecka, stolik do rysowania, przeglądania książeczek czy lepienia z plasteliny, a także kosze na zabawki, które pozwolą szybko uprzątnąć przestrzeń.
Źródła:
- Divecha D., How cosleeping Can Help You and Your Baby, Greater Good Magazine, online: https://greatergood.berkeley.edu/article/item/how_cosleeping_can_help_you_and_your_baby
- Gettler L.T.i in., Does co-sleeping Contribute to Lower Testosterone Levels in Fathers? Evidence from the Philippines, online: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3434197/
- The Ultimate Co-Sleeping Guide, online: https://www.co-sleepercots.co.uk/guide/
- McKenna J.J., Night waking among breastfeeding mothers and infants. Conflict, congruence or both?, Evolution, Medicine, and Public Health [2014] s. 40–47, online: https://cosleeping.nd.edu/assets/135560/emph_2014_mckenna_nightwaking_copy.pdf
- Moon R.Y i in., SIDS and Other Sleep-Related Infant Deaths: Updated 2016 Recommendations for a Safe Infant Sleeping Environment, Pediatrics, Volume 138, Issue 5, November 2016, online: https://publications.aap.org/pediatrics/article/138/5/e20162938/60309/SIDS-and-Other-Sleep-Related-Infant-Deaths-Updated
- Kilka zalet wspólnego spania, Natuli, online: https://dziecisawazne.pl/kilka-zalet-co-sleepingu/