Jak wybrać kask rowerowy dla dziecka?
Kask rowerowy dla dziecka powinien być kupowany i używany razem z pojazdem. Zapewnia bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze. W razie upadku kask chroni głowę oraz górną część twarzy dziecka i, jak pokazują statystyki, robi to bardzo skutecznie. Według naukowców z Uniwersytetu w Münster i Uniwersytetu Środkowej Florydy z Orlando kask zmniejsza liczbę urazów głowy o 60%, urazów mózgu - o 58%, złamań czaszki przy uderzeniu o krawężnik aż o 80%, a urazów górnej i środkowej części twarzy - o 65%.
Jak, będąc rodzicami, możecie zareagować na te statystyki i zapewnić ochronę głowy dziecka nie tylko w pierwszych latach życia?
- Po pierwsze - wyrobić u pociechy nawyk noszenia kasku, który zostanie, gdy ta dorośnie.
- Po drugie - zadbać o wygodny, dobrze dopasowany kask i o to, aby był noszony prawidłowo.
- Po trzecie - dawać przykład i samemu również nosić kask podczas każdej, nawet krótkiej przejażdżki rowerowej.
Z tego tekstu dowiecie się, jak wybrać kask dla dziecka, dopasować go do obwodu głowy i jakich błędów unikać podczas zakupu oraz użytkowania.
Spis treści
- Jak wybrać kask rowerowy dla dziecka?
- Dlaczego kask jest niezbędny dla dziecka?
- Jakie są kluczowe aspekty wyboru kasku rowerowego dla dziecka?
- Dopasowanie rozmiaru kasku do obwodu głowy dziecka
- Tabela rozmiarów kasków dla dzieci w różnym wieku
- Certyfikaty i atesty bezpieczeństwa
- Wygoda noszenia kasku
- Styl i design kasku rowerowego dla dzieci
- Kaski dla dzieci Lionelo
- Jak dobrze dopasować kask do głowy dziecka?
- Najczęstsze błędy przy wyborze kasku dla dziecka
Dlaczego kask jest niezbędny dla dziecka?
Kask dla dziecka jest niezbędny podczas jazdy na rowerze (a także hulajnodze, foteliku rowerowym czy w przyczepce), ponieważ chroni głowę i buzię malucha podczas upadku czy zderzenia np. z innym rowerzystą albo przeszkodą.
Na etapie opanowywania jazdy na rowerze o drobny wypadek bardzo łatwo. Niepowodzenia są nieodłącznym elementem nauki. Nie można zapobiec przewracaniu się dziecka na rowerze, ale można zadbać o jego bezpieczeństwo, zminimalizować potencjalne urazy ciała i ból, nakładając mu dobrze dopasowany kask. Poważna w skutkach wywrotka mogłaby na dobre odstraszyć malucha od roweru.
Kaski rowerowe dla dzieci w polskim prawie i praktyce medycznej
Polskie prawo nie narzuca obowiązku noszenia kasku ochronnego w żadnym wieku. Co na to lekarze? Profesor Magdalena Chrościńska-Krawczyk z Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala w Lublinie stwierdza w rozmowie opublikowanej w serwisie Cowzdrowiu.pl, iż jest to „wielkie niedopatrzenie" i wzywa: „apeluję i proszę polityków i osoby decyzyjne: pochylcie się nad tą kwestią i uchwalcie dobre prawo, które uchroni dzieci przed nieszczęściem".
Profesor Magdalena Chrościńska-Krawczyk nie jest odosobniona w swoim stosunku do kasków. Podobnie wypowiadają się organizacje zrzeszające cyklistów na całym świecie, a także stowarzyszenia medyczne, m.in.: Światowa Organizacja Zdrowia, British Medical Association, Amerykańskie Towarzystwo Medyczne, American College of Emergency Physicians, Canadian Paediatric Society, Canadian Academy of Sport and Exercise Medicine, czy Royal Australasian College of Surgeons.
Nie musicie czekać na regulacje prawne, aby zadbać o ochronę głowy dziecka. Zaplanujcie zakup kasku. Poniżej znajdziecie informacje pomocne przy wyborze.
Jakie są kluczowe aspekty wyboru kasku rowerowego dla dziecka?
Przy wyborze kasku rowerowego warto wziąć pod uwagę: rozmiar, komfort noszenia, certyfikaty bezpieczeństwa, ale też wzornictwo oraz kolory. Poniżej omawiamy każdy z tych aspektów.
Dopasowanie rozmiaru kasku do obwodu głowy dziecka
Dopasowanie rozmiaru kasku do główki dziecka nie jest takie trudne! Będziecie potrzebować metra krawieckiego albo kawałka sznurka i linijki czy miarki. Oto instrukcja krok po kroku, jak zmierzyć głowę, aby kask tkwił na niej pewnie, stabilnie i wygodnie:
- Dziecko powinno stać wyprostowane i patrzeć na wprost. Głowa powinna znajdować się w naturalnej pozycji.
- Zmierzcie głowę malucha 1-2 cm nad brwiami, czyli w jej najszerszym obwodzie. Nie ściskajcie główki miarką, ale też nie zostawiajcie luzu. Miarka albo sznurek ma ściśle przylegać do głowy i biec równolegle do podłoża.
- Odczytajcie pomiar. Obwód widoczny na miarce jest jednocześnie rozmiarem kasku, jakiego powinniście szukać w sklepie.
- Dla pewności warto wykonać pomiar kilka razy i postawić na rozmiar, który odnotowaliście najczęściej.
Rozmiar kasku dla dziecka decyduje o skuteczności ochrony głowy. Zbyt luźny kask będzie niewygodny, ale też w razie upadku nie będzie tkwił stabilnie na głowie, co zwiększa ryzyko urazu. Zbyt ciasny będzie niewygodny, nie uda się go pewnie osadzić na główce dziecka i może zniechęcić do prób jazdy na rowerze.

Jaki kask dla trzylatka, a jaki dla siedmiolatka? Poniżej zamieszczamy tabelę rozmiarów kasków - uśrednionych, typowych dla dzieci w różnym wieku. Jest ona orientacyjna. Kask powinien być dobierany indywidualnie do każdego dziecka.
Tabela rozmiarów kasków dla dzieci w różnym wieku
Wiek dziecka | Rozmiar kasku |
---|---|
1-2 lata | 45-49 |
3-5 lat | 48-52 |
6-8 lat | 52-56 |
9-12 lat | 54-58 |
13+ | 57-61 |
Certyfikaty i atesty bezpieczeństwa
Kaski dla dzieci powinny spełniać normy bezpieczeństwa. Jedną z nich jest EN 1078. Dotyczy ona kasków dla użytkowników rowerów, deskorolek i rolek. Szukajcie tego oznaczenia na opakowaniach i w opisach produktów.
Certyfikat spełnionej europejskiej normy EN 1078 oznacza, że:
- kask pochłania siłę uderzenia
- jest odpowiednio lekki
- zapewnia wentylację
- jest łatwy do ściągnięcia z głowy
- może być noszony wraz z okularami
- nie wyrządzi szkody przy upadku
- nie będzie reagował chemicznie z potem, łojem i innymi naturalnie obecnymi na skórze substancjami, ani też z kosmetykami do skóry i włosów
- kask zapewnia dobrą widoczność
Musicie mieć na względzie to, że jedynie dobrze dopasowany i prawidłowo założony kask zapewni ochronę przewidzianą przez normę EN 1078. O tym, jak poprawnie założyć dziecku kask, piszemy dalej.
Wygoda noszenia kasku
Kask dla dziecka musi być wygodny i ergonomiczny. W przeciwnym razie maluch szybko się zbuntuje. I słusznie! Noszenie ciasnego, ocierającego skórę kasku, albo takiego, pod którym głowa się poci, to istna udręka.
Co to znaczy, że kask jest wygodny?
- Lekki - szukajcie modelu do 300 g masy.
- Nie za ciasny i nie za luźny, prawidłowo dobrany i wyregulowany.
- Paski powinny zapewniać możliwość dostosowania kasku do głowy dziecka bez ściskania i ocierania np. ucha czy podbródka.
Styl i design kasku rowerowego dla dzieci
Wygląd kasku dziecięcego ma znaczenie nie tylko estetyczne. Wpływa również na bezpieczeństwo. Wspólnie wybierzcie kask, który spodoba się dziecku, ale poprawi też jego widoczność na drodze. Sprawdzą się tu jasne, żywe, a wręcz pstrokate kolory.
Maluch będzie jeszcze lepiej widoczny, jeśli kask, a także pojazd dziecka wzbogacicie o odblaski. Pamiętajcie, że odblask tylny jest obowiązkowym wyposażeniem roweru!
Światła odblaskowe zwiększają szansę na to, że inne osoby zauważą wasze dziecko nawet ze znacznej odległości.
Kaski dla dzieci Lionelo
Lionelo oferuje kaski, które ochronią głowę malucha podczas jazdy na rowerze, hulajnodze, ale też w siedzisku czy przyczepce.
Kask rowerowy lionelo Helmet Pink Rose w rozmiarze 50-56 spełnia normę EN1078:2012+A1:2015. Jest wykonany z tworzyw ABS i EPS. Paski boczne są wyposażone w dodatkową osłonkę, która chroni delikatną skórę szyi i podbródka przed otarciami i uciskiem. Prawidłową wentylację główki zapewnia aż 11 otworów. Wasz maluch pokocha ten kask za możliwość dowolnego ozdobienia - różowa powierzchnia jest dostosowana do używania zmywalnych pisaków i kredy. Kask może wyglądać codziennie inaczej! Waga to zaledwie 300 gramów. Ten model występuje też w kolorach: białym, beżowym i błękitnym.
Wybierzcie kask lionelo dla swojego malucha.
Jak dobrze dopasować kask do głowy dziecka?
Aby dobrze dopasować kask do głowy dziecka, nie wystarczy zakup kasku w odpowiednim rozmiarze. Bardzo istotna jest regulacja. Podpowiadamy, jak zakładać kask poprawnie i na co zwracać uwagę podczas przymiarek:
I. Dopasowanie kasku
- Przed założeniem kasku na głowę dziecka, rozluźnijcie wszystkie elementy regulacyjne: paski i pokrętło z tyłu kasku. Paski regulacyjne odgrywają szczególnie ważną rolę w prawidłowym dopasowaniu kasku.
- Załóżcie dziecku kask, zwracając uwagę, aby jego dolna krawędź znajdowała się około 1-2 cm nad brwiami.
- Zaobserwujcie, czy kask nie przesunął się do przodu ani do tyłu. Powinien być równo osadzony na głowie. Linia boczna kasku ma być równoległa do podłoża.
II. Regulacja kasku
- Dokręćcie pokrętło regulacyjne i poproście malucha, aby potrząsnął głową. Kask powinien stabilnie trzymać się na głowie, nawet przy gwałtownych ruchach.
- Upewnijcie się, że pasek pod brodą jest zapięty prawidłowo: na tyle luźno, aby zmieścił się między nim a brodą jeden palec.
III. Dopasowanie pasków regulacyjnych
- Oba paski boczne powinny być równej długości. Napięcie również powinno być takie samo z lewej i z prawej strony.
- Paski powinny tworzyć literę Y i otaczać ucho dziecka tak, aby było mu wygodnie.
- Paski nie powinny nachodzić na ucho, wrzynać się w ciało ani obcierać przy poruszaniu głową.
IV. Ostatni test dopasowania
Poproście malucha, aby poruszał głową do przodu, do tyłu i na boki. Kask powinien pozostawać stabilny nawet przy intensywnym machaniu głową.
Najczęstsze błędy przy wyborze kasku dla dziecka
Poniżej prezentujemy listę najczęstszych błędów rodziców, którzy kupują kask swojemu dziecku. Tego nie róbcie!
- Zakup kasku „na zapas" - zbyt dużego. Kaski mają regulację obwodu, dzięki której służą przez około 2 lata! Kask za duży nie ma prawa trzymać się dobrze na głowie dziecka. Nie zapewni bezpieczeństwa, za to frustracja malucha murowana.
- Niedopasowane paski: zbyt ciasne (żeby było stabilnie) albo zbyt luźne (żeby nie cisnęło w podbródek), nierównomiernie ściągnięte i napięte... Każda z tych opcji jest równie zła. Krzywo zamocowane paski regulacyjne sprawiają, że kask się przekrzywia, uwiera, obciera, a jego skuteczność jest zmniejszona.
- Brak weryfikacji certyfikatów i atestów bezpieczeństwa. Nie wszystkie kaski dostępne na rynku spełniają normy. Zapoznawajcie się uważnie z opisami produktów, a po zakupie z dołączonymi do kasku dokumentami.
- Używanie kasku po wypadku. Kask, który był na głowie dziecka w czasie upadku, trzeba wymienić na nowy, nawet jeśli nie ma widocznych uszkodzeń. Struktura kasku „powypadkowego" jest naruszona, więc traci on swoje ochronne właściwości.
Źródła:
- https://polskieradio24.pl/artykul/3412288,kaski-ratuja-zycie-rowerzystow-badania-nie-pozostawiaja-zludzen-ale-spor-wciaz-trwa
- https://muvike.pl/artykuly/jaki-kask-rowerowy-jest-najbezpieczniejszy-5-cech-dobrego-kasku/?srsltid=AfmBOoqi2c92qsIu9WUEwtLOIzeqQhwqIt2iA0IzawYU8PaQvZF8AaTb
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Kask_rowerowy
- https://www.laboratuar.com/pl/testler/koruyucu-giysi-testleri/ts-en-1078-bisiklet-kaykay-ve-tekerlekli-paten-kullanicilari-icin-kasklar/
- https://en.wikipedia.org/wiki/EN_1078
- https://www.astm.org/f1447-18.html