Jak wybrać matę edukacyjną i od kiedy można ją stosować?
Matę edukacyjną możecie stosować od pierwszych dni życia dziecka, pod warunkiem że zachowacie ostrożność i będziecie stale doglądać malucha. Widzenie barw u noworodka dopiero się rozwija, więc mata do zabawy wzbudzi zainteresowanie około 3–4 miesiąca życia dziecka. Do tego czasu prosta miękka mata bez pałąków będzie świetnym zamiennikiem kocyka, dlatego warto uwzględnić ją już na etapie wyprawki.
Spis treści
Dlaczego warto stosować matę edukacyjną?
Oto 5 korzyści, dla których warto zapewnić matę edukacyjną niemowlakowi:
- Bezpieczna zabawa. Mata daje równe, stabilne i czyste podłoże do zabawy. Chroni maluszka przed zimną podłogą, dzięki czemu dziecko może trenować nowe umiejętności w komfortowych warunkach.
- Stymulacja rozwijających się zmysłów dziecka. Mata edukacyjna dla niemowląt dostarcza bodźców wzrokowych, dotykowych i słuchowych, a także wspiera integrację sensoryczną maluszka dzięki zastosowaniu rozmaitych tekstur, materiałów, kolorów i wzorów oraz elementów wydających odgłosy.
- Stymulacja ruchowa. Przyjemna i urozmaicona faktura maty edukacyjnej, zawieszki w kontrastowych barwach i dochodzące z maty dźwięki zachęcają bobasa do aktywności ruchowej.
- Ćwiczenie motoryki małej i dużej. Mata edukacyjna zachęca dziecko np. do sięgania rączką, chwytania, czołgania się, co sprzyja poprawnemu rozwojowi motorycznemu.
- Wsparcie rozwoju poznawczego i odkrywanie świata. Mata do zabawy dla niemowlaka jest jednym z pierwszych miejsc zapoznawania się z kolorami, dźwiękami, fakturami. Pomaga w kształtowaniu zdolności poznawczych dziecka, jak np. koncentracja wzroku i reakcja na dźwięk.
Jak długo dziecko używa maty edukacyjnej?
Dziecko używa maty edukacyjnej przez ok. 9 miesięcy w sytuacji, gdy towarzyszy mu ona od pierwszych dni życia. Maluszek zaczyna się interesować matą do zabawy, gdy ma ok. 3–4 miesiące. Widzi już niektóre kolory i coraz wyraźniejsze kształty. Mata staje się atrakcyjnym obiektem obserwacji, słuchania i poznawania przez dotyk.
Zaciekawienie matą edukacyjną ustaje z reguły ok. 9 miesiąca życia malucha. Zaczyna on wówczas raczkować, stawać i odkrywać świat poza matą. Zabawy na leżąco nie dostarczają już dostatecznej stymulacji i bobas zaczyna się nudzić.
Rodzaje mat edukacyjnych
Maty edukacyjne możecie wybierać spośród następujących typów:
- Mata piankowa. Zapewnia twarde i stabilne podłoże, a także doskonałą izolację. Możecie ją rozłożyć np. na chłodnych płytkach. Pozwala na komfortową i bezpieczną zabawę na zewnątrz – nierówności gruntu są niewyczuwalne spod grubej i sztywnej powierzchni. Urozmaicają ją wypustki wspierające rozwój sensoryczny dziecka. Matę piankową docenicie też wy – rodzice. Nie zajmuje dużo miejsca ani w przechowywaniu, ani w transporcie. Jest łatwa do umycia.
- Mata z pałąkami jest wzbogacona o element, do którego mocowane są zawieszki. Mata może mieć jeden albo dwa łukowate krzyżujące się pałąki. Dostępne są też modele z pałąkami w formie poprzeczki. Pałąki możecie montować i demontować. Podobnie zabawki można zdjąć i zmienić, aby dostosować je do etapu rozwoju malucha oraz urozmaicić zabawę. Mata z pałąkami dostarcza wielu bodźców, co sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka.
- Mata muzyczna wydaje dźwięki np. pod wpływem nacisku albo chwytu. Rozbudza ciekawość malucha, zachęca do eksploracji, wspiera rozwój słuchu i związanych z nim zdolności poznawczych.
- Mata sensoryczna cechuje się różnorodnymi teksturami, materiałami i innymi elementami stymulującymi zmysły dziecka. Może m.in.: wydawać dźwięki, mieć rozmaite kolory i wzory, grzechotki, gryzaki, lusterka, światełka.
- Mata interaktywna dla dziecka reaguje na ruch i dotyk. Aktywność malucha sprawia, że elementy maty wydają dźwięki (odgłosy przyrody, melodie, słowa), zaczynają świecić bądź poruszać się w zależności od wybranego modelu.
Jak wybrać matę edukacyjną?
Mata edukacyjna dla dziecka powinna być przede wszystkim bezpieczna. Możecie to sprawdzić, szukając na opakowaniu oznaczeń CE oraz EN71. Wskazują one, że cechy fizyczne i mechaniczne zabawek spełniły normy krajowe i unijne.
Zwróćcie uwagę także na dolne ograniczenia wiekowe. Co do zasady produkt ten jest odpowiedni od pierwszych dni życia, ale są wyjątki.
Zalecamy, aby matę edukacyjną dostosować do otoczenia i potrzeb dziecka. W przypadku nieco większego bobasa, u którego można zobaczyć preferencje co do zabaw, warto je wziąć pod uwagę.
Jak dobrać matę edukacyjną do otoczenia? Postawcie na wielokolorową matę z pałąkami, jeśli pokój jest w stonowanych barwach, a maluch nie ma wielu zabawek. Zapewni to odpowiednio dużo bodźców. W pokoju kolorowym i pełnym zabawek lepiej sprawdzi się mata pastelowa, jednobarwna, bez licznych urozmaiceń. Będzie to sprzyjało wyciszeniu.
Niektóre modele mają dodatkowe funkcje, np. stawiane ścianki, które zmieniają matę edukacyjną w kojec do zabawy. Wielofunkcyjny produkt ograniczy wydatki i oszczędzi miejsce w domu.
Mata edukacyjna – jaka będzie najlepsza? Perspektywa rodziców
Choć mata edukacyjna jest przede wszystkim dla dziecka, zachęcamy, abyście nie zapominali o swoim komforcie. Przy wyborze maty do zabawy weźcie pod uwagę następujące aspekty:
- Składanie i przechowywanie. Maty dla niemowląt mogą być składane, zwijane albo złożone z segmentów (np. maty puzzle). W zależności od kształtu i rozmiaru wymagają określonej przestrzeni do przechowywania. Zastanówcie się, czy dysponujecie wystarczającą ilością miejsca dla wybranej maty.
- Transport. Będziecie wozić matę w bagażniku samochodowym, rowerowym, a może nosić w rękach? Wybierzcie model, który zapewni mobilność, jakiej potrzebuje wasza rodzina.
- Szczelność. Niektóre typy konstrukcji są szczelne, inne nie (np. maty puzzle nie są szczelne, ale łatwo się je przenosi).
- Wielofunkcyjność i elastyczność. Mata edukacyjna może być też kocykiem, na którym położycie dziecko, albo kojcem. Zwróćcie uwagę na to, jakie elementy można zdemontować lub dokupić, aby mata rozwijała się wraz z maluchem.
Mata niemowlęca – od kiedy się sprawdzi? Podsumowanie
Mata edukacyjna dla niemowląt jest odpowiednia od pierwszych dni, jeśli producent nie wskazuje inaczej. Najlepiej sprawdzi się około 3–4 miesiąca życia malucha, kiedy ma on rozwinięte, ale wymagające stymulacji zmysły. Mata do zabawy posłuży do ok. 9. miesiąca życia dziecka. Potem będzie zdolne do zabawy poza matą.
Źródła:
- Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, praca zbiorowa, https://ptghizd.pl/cm/uploads/2021/04/smp_01_2021_zasady_zywienia_zdrowych_niemowlat.pdf
- https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/52295,wzrok-niemowlecia
- https://drmalgorzatazak.pl/2019/08/30/rozwoj-dziecka-pierwszy-rok-zycia/
- https://sensoludki.pl/motoryka-mala-i-motoryka-duza-czym-sie-roznia/
- https://szpital.ujastek.pl/blogosfera/jakie-kolory-widzi-niemowle-jak-nas-widzi-dziecko