Czy warto kupić rowerek biegowy dla dwulatka? Jak wybrać?
Rowerek biegowy przypomina zwykły rower: ma kierownicę, ramę, siodełko i dwa koła. Jest pojazdem jednośladowym. Odróżnia go jednak brak zespołu napędowego: pedałów, łańcucha i zębatek. Nie ma także hamulców.
Rowerki biegowe są przeznaczone dla dzieci, maluch korzysta z zabawki, odpychając się nóżkami od ziemi. Czy warto kupić rowerek biegowy dwulatkowi? Jak wybrać odpowiedni model? Dowiecie się tego poniżej.
Spis treści
Dlaczego warto używać rowerka biegowego?
Warto używać rowerka biegowego, bo nie tylko zapewni Waszemu maluszkowi dużo radości, lecz także wesprze jego rozwój w aż 4 obszarach: rozwoju fizycznego, motorycznego, poznawczego oraz emocjonalnego.
1. Rozwój fizyczny
- Jazda na rowerku biegowym wymaga balansowania całym ciałem. Stanowi zatem doskonałe ćwiczenie równowagi.
- W jazdę na rowerku biegowym zaangażowane są mięśnie posturalne. Wasza pociecha wzmacnia je w trakcie zabawy, wypracowuje mocniejszą sylwetkę oraz poprawną postawę.
- Dzięki aktywności z rowerkiem biegowym wzrastają siła i wytrzymałość mięśni. Maluch będzie mógł podejmować coraz większe wyzwania fizyczne np. na placu zabaw.
- Zwiększone poczucie równowagi oraz mocniejsze mięśnie przekładają się na większą stabilność ciała. To oznacza mniej upadków, większą śmiałość do coraz bardziej wymagających zadań i wszechstronny fizyczny rozwój malucha.
2. Rozwój motoryki i koordynacji
- Ruch w dość szybkim tempie, na pojeździe sterowanym ciałem i wymagającym balansowania przy jednoczesnej obserwacji otoczenia to spore wyzwanie dla dwulatka. Ćwiczy on w ten sposób koordynację wzrokowo-ruchową.
- Aby wprawić rowerek biegowy w ruch, maluch musi naprzemiennie odpychać się prawą i lewą nogą. Ruchy naprzemienne równomiernie stymulują obie półkule mózgu. Wzmocniona naprzemienność to sprawniejsze: pisanie, słuchanie, mowa, a nawet prawidłowy oddech.
- Maluch poruszający się rowerkiem biegowym musi bacznie obserwować otoczenie: śledzić zakręty, wyszukiwać najlepszą drogę, omijać przechodniów i przeszkody oraz mieć na oku rodziców. Orientacja przestrzenna waszej pociechy zyska dzięki rowerkowi biegowemu.
- Im płynniejszy ruch naprzemienny małych nóżek, tym szybciej jedzie brzdąc. Rowerek sprawia, że dziecko przełamuje ograniczenia związane z chodzeniem i bieganiem. Odkrywa, jak szybko może się przemieszczać. Prędkość wymaga jednak oceny odległości obiektów, aby się z nimi nie zderzać.
3. Rozwój poznawczy i emocjonalny
- Większa mobilność, rosnąca sprawność fizyczna i coraz lepsza koordynacja sprawiają, że maluch podejmuje nowe wyzwania, a to buduje jego pewności siebie. Zaowocuje to w kontaktach z innymi dziećmi.
- Opanowanie jazdy na rowerku biegowym to dla dziecka powód do dumy, krok ku większej niezależności i samodzielności. Dziecko własnymi siłami wypracowuje sprawność.
- Niedostateczna obserwacja może skutkować upadkiem albo zderzeniem. Maluch uczy się w ten sposób, że musi być uważny, ostrożny, skupiony i czujny na szybko zmieniające się otoczenie.
- Jazda na rowerku biegowym to ćwiczenie samodzielnego decydowania, prawidłowego reagowania oraz przewidywania skutków swoich działań. Maluszek sam steruje rowerkiem, sam też ponosi konsekwencje, zarówno te miłe, jak i przykre. W czasie jazdy musi szybko zdecydować: skręcić w lewo, w prawo, a może się zatrzymać, aby nie wjechać w dziurę w chodniku?
Aleksandra Drzymała, autorka artykułu „Rowerek biegowy dla dziecka? 10 powodów, dla których ja jako fizjoterapeuta, jestem na tak” zauważa ponadto, że rowerek biegowy zapewnia maluchowi dawkę ruchu na świeżym powietrzu.
Zapotrzebowanie dwulatka na ruch jest bardzo duże, a rowerek pomaga sprostać temu wyzwaniu. W artykule „Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży” opublikowanym w Raporcie Komitetu Zdrowia Publicznego PAN „Niedostateczny poziom aktywności fizycznej w Polsce jako zagrożenie i wyzwanie dla zdrowia publicznego” znajdziecie dokładne wytyczne. Według nich maluch od 1. do 2. roku potrzebuje co najmniej 180 minut różnorodnej aktywności fizycznej rozłożonej w ciągu dnia. Nie powinien tkwić nieruchomo (np. w foteliku) dłużej niż godzinę.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze rowerka biegowego dla dwuletniego dziecka?
Przy wyborze rowerka biegowego dla dwulatka należy zwrócić uwagę przede wszystkim na postawę dziecka. Siedząc na rowerku, maluch powinien mieć:
- stopy przylegające całą powierzchnią do ziemi
- proste plecy
- lekko ugięte biodra i kolana.
Do jazdy zakładajcie dziecku kryte buty ze sztywną podeszwą. Przymiarki do roweru też przeprowadzajcie w takich butkach.
Powyżej przedstawiliśmy najważniejszą zasadę wyboru dobrego pojazdu dla malucha. Oto, na co jeszcze powinniście zwrócić uwagę, kupując rowerek biegowy dla swojego dwulatka:
1. Wysokość siodełka
Siodełko w rowerku biegowym musi być dostosowane do wzrostu i budowy ciała dziecka. Brzdąc powinien siedzieć wyprostowany, a stopami płasko dotykać ziemi. Obniżcie siodełko lub wypróbujcie niższy rowerek, jeśli dziecko dotyka podłogi tylko palcami.
2. Materiał wykonania
Ramy rowerków biegowych mogą być wykonane z różnych materiałów, np. ze stali, drewna, ale też stopów magnezowych. Te ostatnie sprawiają, że zabawka jest jednocześnie lekka i wytrzymała. Magnezowe ramy rowerków biegowych zapewniają dodatkową amortyzację.
Uchwyty kierownicy w rowerku biegowym muszą być wykonane z tworzyw antypoślizgowych. Od pewnego chwytu zależą bezpieczeństwo malucha w czasie jazdy oraz pewne sterowanie. Zwróćcie uwagę na to, czy ręka ślizga się po uchwytach – zarówno sucha, jak i spocona.
3. Waga rowerka
Rowerek biegowy dla dwulatka powinien być lekki. To ułatwi maluchowi utrzymanie równowagi i kierowanie. Zdecydowanie przyjemniej jeździ się rowerem, nad którym łatwo zapanować. Niewielka masa rowerka sprawi, że dziecko będzie chętniej z niego korzystało. Także wy docenicie lekkość rowerka biegowego swojej pociechy, gdy będzie ona zmęczona zabawą, a pojazd trzeba będzie przenieść w rękach.
4. Koła
Koła w rowerkach biegowych mogą być piankowe, ale też pompowane, jak w „dorosłych” rowerach. Jedne i drugie są lekkie, różnią się jednak odpornością na uszkodzenia, przyczepnością, poziomem amortyzacji oraz obsługą. Które będą lepsze dla waszego dziecka?
- Jeśli brzdąc dopiero zaczyna przygodę z rowerkiem biegowym, postawcie na koła piankowe – bardzo lekkie i bezobsługowe, odpowiednie do jazdy po utwardzonej nawierzchni, np. bruku. Nie da się ich przebić.
- Nieco bardziej doświadczony młody rowerzysta może jeździć z kołami pompowanymi. Zapewniają większy komfort, przyczepność, zwrotność. Poradzą sobie na zróżnicowanym terenie.
Rozmiar kół ma wpływ na wielkość całego rowerka biegowego i wygodną pozycję malucha. Dla dwulatków z reguły odpowiednie są koła o średnicy między 10 a 12 cali. Zobacz rozmiary rowerków biegowych lionelo na infografice:

5. Ergonomiczne siodełko
Siodełko w rowerku biegowym zapewnia odpowiednią pozycję, decyduje o wygodzie i komforcie jazdy. Jakie siodełko będzie dobre w rowerze biegowym dla dwulatka?
- Miękkie, ale niezapadające się pod ciężarem ciała.
- Profilowane z myślą o dziecięcej anatomii i dopasowujące się do niej, czyli ergonomiczne.
- Takie, które zapewni nieskrępowany ruch nóżkami.
- Odporne na rozdarcia i wilgoć, np. zrobione z solidnej ekoskóry.
- Jakościowo wykonane – zwróćcie uwagę na szwy i miejsca łączeń.
Jazda na źle dobranym siodełku może prowadzić do otarć, dyskomfortu, a one skutecznie zniechęcą waszą pociechę do używania rowerka biegowego.
Wygląd rowerka biegowego także jest bardzo ważny przy wyborze. Pojazd musi się podobać maluchowi, żeby chętnie na niego wsiadał. W lionelo znajdziecie szeroki wybór rowerków biegowych o najróżniejszych wzorach oraz kolorach, które z pewnością spodobają się każdemu dziecku
Jaki rowerek biegowy dla dziewczynki?
Oto 3 propozycje rowerków biegowych dla dwuletnich dziewczynek:
Rowerek biegowy lionelo Alex Bubblegum to propozycja dla dwulatek, które uwielbiają róż. Koła o średnicy 12 cali wykonane są z pianki. Ten model może być pierwszym rowerkiem biegowym waszej córki, a zarazem ostatnim. Bardzo szeroki zakres regulacji sprawia, że model Alex jest odpowiedni nawet do 6. roku życia.
Rowerek biegowy lionelo Bart Air Pink Violet będzie odpowiedni między 2. a 6. rokiem życia (do 30 kg masy ciała dziecka). Ma on 12-calowe koła pompowane. Rama ze stopu magnezu jest lekka, zapewnia dodatkową amortyzację i prezentuje się efektownie dzięki gradientowemu lakierowi: róż płynnie przechodzi w fiolet.
Rowerek biegowy lionelo Bart Tour Pink Bubblegum sprawdzi się od 2 do 6 lat. To model wyróżniony w konkursie na zabawkę roku w kategorii: rowery, rowerki biegowe i hulajnogi. Doceniono: bezpieczeństwo, komfort oraz design. Rama ze stopu magnezu, bieżnikowane bezobsługowe koła z gumową powłoką, miękkie siodełko i antypoślizgowe uchwyty zapewniają bezpieczną i przyjemną jazdę. Rowerek waży zaledwie 3,3 kilograma – to ułatwienie dla waszej pociechy i dla was.
Jaki rowerek biegowy dla chłopca?
Oto 2 propozycje rowerka biegowego dla dwuletniego chłopca:
Rowerek biegowy lionelo Bart Blue Violet ma magnezową ramę i piankowe koła. Blokada skrętu zwiększa bezpieczeństwo dziecka, bo ogranicza gwałtowne manewry. Wielostopniowa regulacja sprawia, że ten model zostanie z waszą pociechą na długo.
Rowerek biegowy lionelo Bart Air Sporty Black, odpowiedni dla dzieci od 2. do 6. roku życia, ma 12-calowe dmuchane koła i jest wyjątkowo szybki. Bezpieczeństwo zapewniają m.in. blokada kierownicy, bieżnikowane koła (lepsza przyczepność i reakcja na ruchy kierownicy) oraz antypoślizgowe rączki.
Z rowerkiem biegowym powinien iść w parze kask dla dziecka. Prawidłowy dobór kasku decyduje o bezpieczeństwie główki malucha podczas upadku czy zderzenia z przeszkodą. Kolizje są normalne, gdy dziecko zaczyna uczyć się jeździć na rowerku biegowym. Ochrona głowy to konieczność.
Jak prawidłowo dobrać kask dla dziecka?
Aby prawidłowo dobrać kask dla dziecka, należy zmierzyć głowę malucha w 3 miejscach:
- Po obwodzie 2 cm nad brwiami.
- Po obwodzie nad uszami.
- Wokół tyłu głowy.
Kask nie powinien być luźny ani uciskać, lecz pewnie tkwić na głowie. Musi być lekki i zapewniać wentylację, aby skóra głowy się nie pociła. Rozmiary kasków mogą być podawane w centymetrach albo calach. Te wymiary odnoszą się do obwodu akcesorium.
Chcecie wiedzieć więcej o tym, jak wybrać kask dla dziecka? Przejdźcie do artykułu.
Źródła:
- https://fizjoterapeuty.pl/artykuly/rower-biegowy-a-zdrowie-dziecka.html
- https://gumed.edu.pl/attachment/attachment/75626/Monografia_aktywnosc_fizyczna.pdf
- https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/aktywnosc-fizyczna-dzieci-i-mlodziezy.pdf
- https://www.decathlon.pl/c/htc/jaki-kask-rowerowy-dla-dziecka-wybrac-by-bylo-bezpieczne_a4b8fd4c-d167-4254-b203-1ed18e88caf9?srsltid=AfmBOooh0wCmO3urTmrl-3ix-GFZN6fVCfPuE5P2coXqXyAnRz8Wkdf8
- https://www.bebiklub.pl/dziecko-1-3-lata/zdrowie-juniora/kalendarz-rozwoju-sprawdz-co-powinien-umiec-dwulatek
- https://fizjolink.pl/blogs/artykuly/rowerek-biegowy-dla-dziecka-10-powodow-dla-ktorych-fizjoterapeuta-jest-na-tak?srsltid=AfmBOoqNxCmB8pcN_ROI3iVEFRWwsST7ghDF_D1-GuO0tCXVGcBHsjax