Jaki fotelik samochodowy dla rocznego dziecka wybrać?
Data publikacji: 30.12.2024
Spis treści
Przemyślany wybór fotelika samochodowego dla rocznego dziecka przełoży się na bezpieczeństwo i komfort malucha w podróży. Pierwsze urodziny to często moment, w którym dziecko zbliża się do granicznego wzrostu i pojawia się potrzeba wymiany fotelika. Roczne dziecko bardzo szybko się rozwija, a dobrze zaprojektowany fotelik samochodowy jest dostosowany do okresu intensywnego wzrostu i ruchliwości bobasa. Z tego tekstu dowiesz się, jakie są rodzaje fotelików dla rocznych dzieci i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.
Jakie są rodzaje fotelików samochodowych dla rocznego dziecka?
Obecnie foteliki samochodowe dla dzieci dobiera się na podstawie wzrostu maluszka. Podczas zakupu idealnego modelu należy również zwrócić uwagę na kierunek montażu - przodem lub tyłem do kierunku jazdy.
Jeśli chodzi o kierunek montażu, foteliki samochodowe można podzielić na dwa główne typy:
1) foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy (RWF od Rear Way Facing)
2) foteliki montowane przodem do kierunku jazdy (FWF od Front Way Facing).
Foteliki RWF zapewniają lepszą ochronę dziecka w przypadku zderzenia czołowego aut. Opinie naukowców nie pozostawiają wątpliwości:
[...] podczas kolizji fotelik samochodowy zamontowany tyłem do kierunku jazdy absorbuje siłę uderzenia i przesuwa się do przodu - dziecko przewożone w ten sposób wciskane jest w fotelik, co zapewnia mu bezpieczeństwo. Zwłaszcza głowa i szyja malucha narażone są wówczas na mniejsze obciążenie.
- czytamy w artykule Aleksandry Świebody, Kierownika Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka.
Specjalistka rekomenduje stosowanie fotelików RWF nawet do 6. roku życia dziecka.
Foteliki montowane przodem do kierunku jazdy (FWF) też mają swoje mocne strony. Nie są jednak odpowiednie dla najmłodszych pasażerów. Przepisy mówią, że dziecko musi być przewożone tyłem do kierunku jazdy do 15. miesiąca życia i osiągnięcia wzrostu 75-80 cm, a wspomniane autorytety medyczne propagują wożenie dzieci tyłem nawet do 6. roku życia.
Gdy już dziecko będzie mogło jeździć przodem, fotelik FWF będzie miał sporo do zaoferowania. Dostęp do dziecka jest łatwy, mały pasażer lepiej widzi otoczenie. Foteliki FWF zajmują też mniej miejsca niż ich odpowiedniki montowane tyłem do kierunku jazdy, więc sprawdzą się w małych autach.
Niemniej z uwagi na to, że bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze, zgodnie ze specjalistami i przepisami dla rocznego dziecka rekomendujemy foteliki montowane tyłem. Maluch będzie jeszcze lepiej chroniony, jeśli przypniecie fotelik na tylnym siedzeniu.
Najważniejszym kryterium wyboru fotelika samochodowego dla dziecka jest jego wzrost. Poszczególne segmenty fotelików omawiamy niżej.
Foteliki samochodowe 40-87 cm
Pierwszym fotelikiem samochodowym, w którym dziecko przyjeżdża ze szpitala do domu, a potem jeszcze przez około rok może w nim podróżować, jest fotelik z przedziału wzrostu 40-87 cm.
Taki fotelik ma formę nosidła. Nie trzeba wyciągać z niego maluszka, aby przenieść go z auta do domu. Łupinę stanowiącą zarazem fotelik wystarczy odpiąć wraz ze śpiącym w środku bobasem.
Foteliki samochodowe 40-87 cm mogą być montowane samochodowymi pasami bezpieczeństwa, a po dokupieniu odpowiedniej bazy również przy użyciu mocowania Isofix. Są przeznaczone do wożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy.
Foteliki samochodowe do 105 cm
Foteliki samochodowe przeznaczone dla dzieci o wzroście do 105 cm posłużą do ok. 4 roku życia dziecka. Często oferują możliwość montażu tyłem do kierunku jazdy, co zwiększa bezpieczeństwo dziecka. Są wszechstronne i mogą być używane kilka lat. Warto pamiętać, że zgodnie z najnowszymi wytycznymi rekomenduje się przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy nawet do 105 cm wzrostu. Tego typu fotelik można więc sprawić nawet roczniakowi bez obaw o to, że akcesorium będzie wymagało szybkiej wymiany.
Wiele modeli fotelików do 105 cm jest wyposażonych w funkcję obrotu lub półobrotu, co ułatwia rodzicom wkładanie i wyjmowanie dziecka z fotelika.
Do wad takich fotelików należy zaliczyć ich masę i rozmiar. Tego typu modele o szerokim zakresie dopuszczalnej masy ciała dziecka są zazwyczaj cięższe i większe od innych fotelików, ponieważ muszą służyć równie dobrze rocznemu maluchowi, jak i trzylatkowi.
Foteliki samochodowe od 70 cm do 105 cm wzrostu
Foteliki dla dzieci o wzroście 70-105 cm są przeznaczone dla dzieci w wieku od około 9 miesięcy do 4 lat. Fotelik taki będzie więc odpowiedni dla rocznego dziecka i jeszcze długo mu posłuży.
Foteliki 70-105 cm często mają regulację wysokości pasów bezpieczeństwa oraz zagłówka. Dzięki temu w miarę rozwoju waszego malucha fotelik rośnie razem z nim.
Wśród fotelików samochodowych tego segmentu z łatwością znajdziecie modele, które można montować tyłem do kierunku jazdy w trosce o jak największe bezpieczeństwo Waszego malucha.
Wadą fotelika do samochodu dla dzieci od 70 do 105 cm w porównaniu z wyżej opisywanym fotelikiem do 105 cm jest węższy zakres wzrostu dziecka (ma limit dolny), a tym samym krótszy czas eksploatacji.
Foteliki samochodowe od 75 cm do 150 cm wzrostu
Foteliki samochodowe w przedziale wzrostu 75 cm do 150 cm to najbardziej wszechstronne rozwiązanie spośród wszystkich tu prezentowanych. Będą odpowiednie dla dzieci między 1. a 12. rokiem życia.
Wzrost 150 cm jest graniczny, jeśli chodzi o obowiązek jazdy w foteliku. Oznacza to, że fotelik 75-150 cm kupiony maluchowi na pierwsze urodziny może mu służyć aż do czasu, kiedy ustanie obowiązek jazdy w foteliku samochodowym, jeśli tylko żywotność tego elementu wyposażenia to umożliwia.
Foteliki samochodowe tego segmentu można znaleźć w wariancie z bazą obrotową 360 stopni, która umożliwi zarówno montaż FWF, jak i RWF.
Do wad fotelików samochodowych 75-150 cm trzeba zaliczyć ich gabaryty, ciężar oraz wysoki koszt zakupu. To ostatnie jest jednak zrównoważone wieloletnim użytkowaniem.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika samochodowego dla rocznego dziecka?
Jeśli szukacie fotelika samochodowego dla swojego rocznego dziecka, zwróćcie uwagę przede wszystkim na to, czy upatrzone modele spełniają normy prawne i mają wymagane atesty. W dalszej kolejności rozważcie systemem mocowania, materiały i jakość wykonania, regulację oraz dodatkowe funkcje, które podnoszą komfort zarówno dziecka, jak i Wasz, zwłaszcza jeśli podróżujecie często lub daleko.
Systemy mocowania
Isofix to system montażu fotelika, który jest wymagany prawnie w nowych samochodach w Unii Europejskiej. Jego nazwa pochodzi od ISO Fixture. Isofix jest odpowiedzią na to, że ponad połowa fotelików w samochodach na europejskich drogach była montowana nieprawidłowo. Badania przeprowadzone przez Niemieckie Stowarzyszenie Ubezpieczycieli dowiodły, że wprowadzenie mocowania typu Isofix przyczyniło się do zmniejszenia odsetka nieprawidłowo zamocowanych fotelików z 63% do 47,3%.
Isofix jest szybki i prosty w użyciu, a przy tym zapewnia stabilność fotelika nawet w razie uderzenia. Dwa zaczepy są połączone z konstrukcją auta. Wystarczy wsunąć w nie elementy montażowe fotelika, aby był on pewnie przytwierdzony.
System mocowania nie jest jedynym elementem odpowiadającym za stabilną pozycję dziecka jadącego autem. Foteliki samochodowe są wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Mogą one być 3-punktowe albo 5-punktowe. Te drugie zapewniają lepszą stabilizację ciała dziecka w foteliku. Niestety, żadne pasy nie zapewnią ochrony deklarowanej przez producenta, jeśli niepoprawnie ich użyjecie, a jest to częsty problem. O tym, na co zwrócić uwagę, zapinając dziecko pasami w foteliku, przeczytacie w dalszej części artykułu.
Kolejny element fotelika, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie, to obecność nogi stabilizującej lub pasa TopTether.
Noga stabilizująca to poprzeczna belka o regulowanej długości, która opiera się o podłogę pojazdu. Zapobiega przesuwaniu oraz obracaniu się fotelika podczas ostrego hamowania albo kolizji.
Top Tether to dodatkowy pas mocujący zakończony karabińczykiem, który ma za zadanie dodatkowo stabilizować górną część fotelika i ograniczyć ryzyko przesuwania się fotelika. Współpracuje z systemem Isofix. TopTether mocuje się do punktu kotwiczenia w samochodzie, zazwyczaj oznaczonego symbolem kotwicy.
Certyfikaty bezpieczeństwa
Wybierając fotelik samochodowy dla dziecka, zwróćcie uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa, jakie uzyskał dany model.
i-Size to obowiązująca norma bezpieczeństwa fotelików dziecięcych. Zakłada ona, że maluch powinien siedzieć tyłem do kierunku jazdy do osiągnięcia 75-80 cm wzrostu i 15. miesiąca życia. Specjaliści zalecają jednak, aby maluch był przewożony tyłem do kierunku jazdy nawet do 105 cm.
i-Size odchodzi od kryterium wyłącznie wagowego, a kładzie nacisk na wzrost dziecka. Tak sztywna granica, za którą można sadzać dziecko przodem, usuwa wszelkie dylematy rodziców. Ta homologacja gwarantuje także wzmocnioną ochronę boczną.
ADAC to kolejny bardzo ważny wskaźnik bezpieczeństwa fotelika. W ramach tej certyfikacji foteliki są testowane pod kilkoma kątami:
- bezpieczeństwa
- obsługi
- ergonomii
- obecności substancji szkodliwych
Im niższa punktacja ADAC, tym lepiej. Skala jest 5-stopniowa. 1 oznacza „bardzo dobry", a 5 to „niedostateczny" (a więc odwrotnie niż w przypadku ocen w polskiej szkole). Dla ułatwienia odczytania punktacji ADAC często obok liczby punktów na opakowaniu fotelika samochodowego i w sklepach online znajdziecie też gwiazdki.
Materiały i jakość wykonania
Zastosowane tworzywa i tkaniny powinny być bezpieczne w kontakcie ze skórą maluszka, zapewniać mu komfortową pozycję i podparcie ciała nawet w długiej podróży, a także skutecznie absorbować uderzenia.
Szukajcie następujących materiałów:
- wnętrze elementów tapicerowanych - pianka memory (memory foam)
- obicie - materiały naturalne, np. bawełna, a także miłe w dotyku materiały syntetyczne odporne na zabrudzenia i ognioodporne
- konstrukcja - najczęściej spotkać można tworzywa EPP i EPS, które zapewniają niewielką masę fotelika przy wysokich zdolnościach absorbowania uderzeń
Poza samymi materiałami istotna jest też konstrukcja. Dobrze zaprojektowany fotelik samochodowy dostosowuje się do anatomii dziecka i zapewnia mu komfortową pozycję. Zwróćcie uwagę, czy budowa fotelika i zastosowane materiały pozwalają powietrzu swobodnie przepływać.
Wygoda
Dobry fotelik samochodowy dla rocznego dziecka powinien być wygodny zarówno dla malucha, jak i dla rodziców. Na komfort bobasa składają się:
- Regulowane elementy, które pozwalają dostosować fotelik do szybko zmieniającego się wzrostu dziecka. Zwróćcie uwagę, które części da się dostosowywać w upatrzonym modelu fotelika.
- Dodatkowe wkładki redukcyjne. Służą one temu, aby stabilniej osadzić dziecko w foteliku. Wkładki wypełniają nadmiarową przestrzeń, zapewniają stabilne podparcie i sprawiają, że ciało malucha ściśle przylega do wnętrza fotelika. To bardzo ważne dla skutecznej ochrony w razie szarpnięcia, nagłego hamowania czy kolizji.
Dla rodziców wygoda fotelika samochodowego wynika z jego niewielkiej masy, prostoty montażu oraz łatwości utrzymania w czystości. Ważne są też dodatkowe funkcje, które omawiamy niżej.
Inne dodatkowe funkcje fotelika samochodowego
W fotelikach samochodowych dla rocznych dzieci warto szukać dodatkowych funkcji, które zwiększają bezpieczeństwo malucha, podnoszą wygodę w czasie długiej podróży albo w transporcie, a także ułatwiają kontakt z bobasem i opiekę nad nim. Do takich dodatków zaliczają się:
- regulacja nachylenia oparcia - pozwala znaleźć najlepszą pozycję dla dziecka oraz zapobiega opadaniu główki
- ochrona boczna - zwiększa bezpieczeństwo małego pasażera w czasie zderzenia bocznego, czyli np. przy wymuszeniu pierwszeństwa na skrzyżowaniu
- obrót o 360 stopni - pozwala obrócić siedzisko i łatwo wyjąć oraz odłożyć malucha do auta
- systemy wentylacji - nieocenione przy dłuższych podróżach, zapobiegają przegrzaniu się dziecka i podrażnieniu delikatnej skóry
Modele fotelików dla rocznego dziecka
W Lionelo znajdziecie foteliki dla rocznego dziecka, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort nawet w długiej podróży. Potwierdzają to wysokie noty w certyfikacji ADAC.
Przykładem może być fotelik samochodowy Antoon Plus Black Onyx. Przedział wzrostowy tego modelu to od 40 cm do 105 cm. Może być montowany zarówno przodem, jak i tyłem przez cały okres użytkowania. W certyfikacji ADAC uzyskał notę 2,9 (4 gwiazdki). Jest wyposażony w Isofix i nogę stabilizującą. Energochłonne materiały, pasy z dodatkowymi poduszkami i wzmocnienia boczne - to wszystko składa się na solidną ochronę malucha w podróży. Obrotowa baza siedziska zapewnia wygodę podczas odkładania dziecka i wyciągania go z fotelika.
Kolejnym modelem fotelika samochodowego dla rocznego dziecka jest Braam i-Size Grey Stone. Będzie odpowiedni dla maluszków o wzroście między 40 cm a 150 cm. Może być montowany jako fotelik RWF oraz FWF. Baza jest obrotowa. Stabilność zwiększa rama antyrotacyjna. Zagłówek został wzmocniony pianką Memory Foam, która doskonale absorbuje uderzenia, chroniąc główkę dziecka. Wkładka redukcyjna z systemem DriSeat umożliwia precyzyjne dopasowanie fotelika do dziecka, pozwala utrzymać poprawną pod względem anatomicznym postawę ciała oraz odpowiednią wentylację.
Jak prawidłowo zamontować fotelik samochodowy?
Aby prawidłowo zamontować fotelik samochodowy, zacznijcie od dokładnego zapoznania się z dołączoną instrukcją. Poszczególne typy i modele mogą się różnić pod tym względem.
Montaż fotelika samochodowego krok po kroku wygląda w ogólnym zarysie następująco:
- Zapoznaj się z instrukcją.
- Wybierz odpowiednie miejsce. Najbezpieczniejsze jest tylne środkowe siedzenie. Ewentualnie może to być któreś z bocznych siedzeń z tyłu. Montaż fotelika na przednim siedzeniu jest ostatecznością. Jeśli jednak nie ma innej możliwości, przed zamocowaniem fotelika wyłączcie przednią poduszkę powietrzną pasażera.
- Ułóż fotelik na wybranym miejscu. Następny etap montażu zależy od tego, czy fotelik jest wyposażony w Isofix.
- Fotelik samochodowy z Isofixem - wsuń fotelik w mocowania Isofix, aż usłyszysz charakterystyczny klik.
- Fotelik bez systemu Isofix jest mocowany przy pomocy pasów bezpieczeństwa. Dla poprawnego montażu producenci fotelików stosują wyraźne oznaczenia oraz prowadnice. Zwróć na to baczną uwagę. Pasy po montażu nie powinny mieć luzów.
- Jeśli fotelik ma nogę stabilizującą, wysuń ją, aż poczujesz, że zetknęła się z podłożem pod siedzeniami.
- W przypadku pasa Top Tether w pierwszej kolejności wysuń go, a następnie przeprowadź go pod zagłówkiem kanapy samochodu i przymocuj go do punktów kotwiczenia. Upewnij się, że wskaźnik poprawnego montażu ma kolor zielony.
- Przekonaj się, czy fotelik tkwi stabilnie na swoim miejscu, szarpiąc go mocno.
- Regularnie, najlepiej przed każdą podróżą z dzieckiem, kontroluj poprawność i pewność zamocowania fotelika samochodowego, a po umieszczeniu w nim dziecka sprawdź, czy fotelik nie rotuje, pasy nie są luźne, a dziecko leży lub siedzi w anatomicznie poprawnej pozycji, mocno przywierając ciałem do fotelika.
Przy montażu i użytkowaniu fotelika nietrudno o błędy, które obniżają skuteczność ochrony malucha przy szarpnięciu lub kolizji drogowej. Oto najczęstsze z nich:
- Poskręcane pasy bezpieczeństwa. Aby uniknąć tego błędu, przed przypięciem fotelika rozprostuj pasy.
- Luzy na pasach bezpieczeństwa. Punkt ten dotyczy zarówno pasów wbudowanych w fotelik, jak i pasów bezpieczeństwa w aucie. Powinny być one napięte. Jak się upewnić, że pasy są odpowiednio naprężone? Włóż jeden palec pod pas. Drugą ręką spróbuj go chwycić, tworząc fałdkę. Jeśli się nie uda - jest dobrze! Jeśli możesz „uszczypnąć" pas, skróć go.
- Poduszki naramienne spoczywające na klatce piersiowej dziecka. Przy pasach w foteliku znajdują się poduszki. Należy je dosunąć tak, aby znajdowały się na barkach dziecka.
- Niewłaściwy kąt nachylenia fotelika. Wiele fotelików samochodowych daje możliwość dostosowania pochylenia do zmieniających się z wiekiem potrzeb dziecka, np. umiejętności samodzielnego siedzenia. Kąt powinien być taki, aby maluchowi nie opadała główka i aby było mu wygodnie.
- Wożenie dziecka w kurtce lub kombinezonie. Grube ubrania sprawiają, że pasy nie przylegają ściśle do ciała, co utrudnia utrzymanie pozycji dziecka w foteliku w razie szarpnięcia, hamowania czy zderzenia. Zdecydowanie lepiej jest skorzystać z otulacza, który jest cieńszy, a przy tym zapewnia lepszą termoregulację i możliwość luźniejszego albo ciaśniejszego opatulenia malucha.
- Ignorowanie instrukcji. Zapoznajcie się z nią dokładnie przed montażem fotelika. Wiedza o tym, jak działa fotelik Waszego dziecka, pozwoli w pełni wykorzystać jego ochronny potencjał.
Źródła:
- https://epozytywnaopinia.pl/fotelik-tylem-do-kierunku-jazdy-co-warto-wiedziec
- https://www.jaguar.pl/bezpieczenstwo/co-to-jest-system-isofix-uf23
- https://www.youtube.com/watch?v=7y5l0kJCj4U