Jaki laktator wybrać? Jaki laktator wybrać?

Jaki laktator wybrać?

Maluch smacznie je, z apetytem pije mleko mamy. Jest w doskonałym nastroju. I Ty także – czujesz przyjemność i spokój. Przynajmniej tak to sobie wyobrażamy. I tak też bywa. Jednak zdarza się, że dziecko nie chce i nie potrafi tak pić. Masz za mało lub za dużo pokarmu. Albo chcesz wyjść i nie patrzeć z niepokojem na zegarek, stojąc w korku. Te problemy rozwiązuje jedno urządzenie – laktator. Jednak, aby spełniał swoje przeznaczenie musi być odpowiednio dopasowany – zarówno pod względem rozmiaru lejka, jak i dostosowania do stylu życia.

Jakie są rodzaje laktatorów?

Zanim zaczniesz przeglądać setki artykułów, zawęź poszukiwania do laktatorów elektrycznych lub ręcznych, pojedynczych lub podwójnych oraz jedno- lub dwufazowych. Każdy z nich sprawdzi się w nieco innej sytuacji. 

Laktatory ręczne – tanie, proste do sporadycznego odciągania pokarmu

Nie trzeba ich ładować, ani nigdzie podłączać. Na plus jest także bardzo dobra cena. Poza tym są małe i poręczne – mieszczą się w torebce. I łatwo się ich używa – obsługę opanujesz w kilka minut.

Jak to działa? Masz pojemnik na mleko, przyssawkę do piersi (lejek) i uchwyt, który działa jak pompka. Laktator musisz trzymać w ręce, a pokarm pompować za pomocą pompki na uchwycie. Jeśli potrzebujesz odciągnąć tylko trochę mleka – nie ma żadnego problemu. Ale jeśli masz nawał pokarmu albo musisz przygotować maluchowi posiłki na cały dzień, to już jest nieco trudniej. Z laktatorem ręcznym musisz też sama zrobić sobie masaż piersi, żeby pobudzić laktację – model elektryczny Cię w tym wyręczy.

Laktatory elektryczne – wygodne, szybkie i niezawodne także na co dzień

Nie jest to skomplikowana aparatura z plączącymi się przewodami. Nie musisz także podłączać „siebie” do gniazdka 🙂 Naturalnie laktatory elektryczne wyglądają i działają różnie. W większości przypominają te ręczne. Z tą różnicą, że masz dodatkowy mały panel elektroniczny – na nim ustawiasz tryb odciągania mleka i poziom masażu piersi. Niektórzy producenci dodają też do urządzeń różne przydatne gadżety. Na przykład, jeśli kupisz nasz laktator lionelo Fidi Go, to w zestawie znajdziesz praktyczne torebki do przechowywania pokarmu. Cały sprzęt wrzucasz do bawełnianego etui i zabierasz na dłuższy spacer czy wycieczkę.

Laktatory elektryczne dwufazowe imitują naturalny rytm ssania dziecka – czyli fazę szybkiego i płytkiego oraz powolnego i głębokiego ssania. Więc nie musisz się (tak jak w przypadku ręcznych) tego uczyć czy wprawiać, żeby osiągnąć najwyższą wydajność.

Prawdziwą rewolucję wywołały natomiast laktatory muszlowe – nie musisz ich nawet trzymać. Po prostu wkładasz go do biustonosza i mleko samo się odciąga, a Ty w tym czasie oddajesz się przyjemnościom lub obowiązkom.

Niezależnie od tego, który wariant laktatora elektrycznego wybierzesz, dostaniesz i wygodę, i czas – przystawiasz i uruchamiasz urządzenie, dobierasz parametry i reszta robi się sama. Możesz kupić laktator pojedynczy lub podwójny, by ściągać mleko z obu piersi jednocześnie i jeszcze szybciej się z tym uporać.

Jakie są rodzaje laktatorów? Blog Lionelo

Jaki laktator wybrać?

Każdy laktator, nawet ten ręczny, najprostszy i najtańszy, będzie dla Ciebie dużym wsparciem. Wybór konkretnego urządzenia zależy natomiast od Twoich potrzeb, preferencji i priorytetów.

Laktator wyłącznie do wspomagania karmienia piersią

Karmisz piersią, ale chcesz móc wyjść z domu i jednocześnie nie pozbawiać malucha naturalnego pokarmu. Wybierz pojedynczy laktator elektryczny lub ręczny. Ręczny da Ci oszczędność w portfelu, lecz zabierze trochę czasu i energii. Wszędzie go natomiast ze sobą weźmiesz, więc wesprze Cię w każdych warunkach, również w podróży. Sprawdzi się do sporadycznego odciągania pokarmu, jednak na dłuższą metę będzie to uciążliwe. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na czasie i wygodzie, polecamy laktator muszlowy (odciąganie pokarmu bez używania rąk). Możesz spokojnie pracować przy komputerze, gotować, czytać czy uczyć się i zupełnie zapomnieć, że właśnie szykujesz dziecku posiłek. Jego dużą zaletą jest też dyskrecja - dźwięk jest cichszy od odgłosów przeciętnej rozmowy.

Gdy musisz zrezygnować z karmienia piersią

Jeśli, niezależnie od powodu, nie możesz lub nie chcesz karmić piersią, spraw sobie elektryczny laktator podwójny. Czasem dziecko ma kłopot z chwytaniem i ssaniem piersi. Często to mama nie czuje się na siłach: karmienie powoduje niechęć i frustrację. Taki laktator pomaga pokonać wszystkie te przeszkody i zarazem zapewnić dziecku naturalny pokarm. Chętnie wybierają go także świeżo upieczone mamy, które mają problem z rozpoczęciem laktacji, i cierpiące na niedobór mleka. Automatyczny masaż piersi i imitacja naturalnego rytmu ssania dziecka potrafią zdziałać cuda.

To także idealne rozwiązanie, jeśli zamierzasz wrócić do pracy albo musisz na cały dzień wyjechać. Wystarczy, że wieczorem przyszykujesz saszetki z mlekiem. A przy automatycznym odciąganiu z obu piersi jednocześnie, pobieranie mleka przebiegnie naprawdę błyskawicznie. Zrobisz to dwa razy szybciej niż z laktatorem pojedynczym.

Jaki laktator wybrać? Blog Lionelo

Na co zwrócić uwagę przy wyborze laktatora ręcznego i elektrycznego?

Z laktatorem ręcznym jest nieco prościej, bo nie ma tylu funkcji i parametrów, jednak musi Ci dobrze leżeć w ręce. Warto kupić go stacjonarnie – przymierzyć kilka modeli. Polecamy laktator dwufazowy (jest ciut droższy od jednofazowego), który umożliwia regulację siły ssania. Taki model ma zwykle dwuczęściowy uchwyt - najpierw naciskasz jedną część, żeby podciśnienie było większe. A gdy mleko zacznie wypływać, pompujesz drugą częścią i nawet przy nieco wolniejszym ssaniu odciągasz większość pokarmu z piersi.

"Kluczowa kwestia przy wyborze laktatora to dostępność lejków w różnych rozmiarach. Tak jak my kobiety różnimy się między sobą rozmiarem ubrania, tak samo nasz piersi się różnią, wielkość i brodawki się różni. Dostępność laktatora w różnych rozmiarach pomaga mamom, aby odciąganie pokarmu było bardziej komfortowe  i wpływało na szybszy wypływ mleko" - mówi położna Patrycja Gonczarko. 

Jeśli planujesz kupić laktator elektryczny, zerknij na:

Poziomy masażu i tryby odciągania pokarmu – tutaj tak samo, postaw na laktator dwufazowy i z trybem masażu prolaktacyjnego. Jeśli natomiast w ogóle nie karmisz czy nie zamierzasz karmić piersią, upewnij się, że urządzenie obsługuje kilka poziomów na obydwu trybach. Dzięki temu przetestujesz różne i będziesz mogła dopasować najlepszy dla swojej wygody czy aktualnych potrzeb.

Higiena i bezpieczeństwo – wszystkie części laktatora, które stykają się z pokarmem, nie mogą zawierać szkodliwych substancji. Najlepiej sprawdzi się antybakteryjny silikon wolny od BPA. Powinnaś móc sterylizować elementy mające kontakt ze skórą i mlekiem w temperaturze 100°C. Dobrze, jeśli lejki i inne eksploatowane części laktatora da się wymienić na nowe (i są dostępne w sprzedaży). Naturalnie dotyczy to także laktatorów ręcznych.

Komfort i łatwość obsługi – lejek powinien być elastyczny, uniwersalny lub dostępny w zestawie w kilku rozmiarach, żebyś perfekcyjnie dopasowała go do swoich piersi. Fajnie, jeśli urządzenie jest ciche (poniżej 50 dB) i na tyle małe, żeby bez problemu wrzucić je do torebki. Przydaje się też wyświetlacz LCD, na którym będziesz widzieć i wygodnie zmieniać parametry pracy laktatora.

Czas pracy laktatora na jednym naładowaniu – wybierz laktator z USB, a naładujesz go w zasadzie wszędzie. Dobre urządzenie powinno pracować 90 minut bez przerwy. Dla najbardziej wymagających mam proponujemy laktator muszlowy lionelo, bo jedno naładowanie wystarczy na calutki dzień. Możesz nawet oddać się pracy/przyjemnościom i zapomnieć o nim, bo sam wyłączy się po upływie 30 minut. Tak sprytnie!

FAQ

  1. Kiedy kupić laktator?

    Warto pomyśleć o nim już podczas szykowania wyprawki. Wiele mam po porodzie używa laktatora do wspomagania karmienia piersią: przydaje się podczas nawału lub małej ilości pokarmu i gdy chcesz wyjść na dłużej z domu. Czasem karmienie piersią jest niemożliwe: wtedy laktator pozwala zapewnić maluchowi naturalne mleko matki.

  2. Jaki laktator kupić – elektryczny czy ręczny?

    Laktator ręczny sprawdza się do naprawdę sporadycznego odciągania pokarmu. Jeśli nie karmisz piersią albo robisz to rzadko, wybierz podwójny elektryczny laktator do ściągania mleka z obu piersi jednocześnie.

  3. Ile kosztują laktatory elektryczne?

    Dobre laktatory elektryczne możesz już kupić od około 170 złotych, za nowoczesny laktator muszlowy (odciąganie bez użycia rąk) zapłacisz około 350 złotych.