Kiedy dziecko wyrasta z łóżeczka dostawnego?
Data publikacji: 12.03.2025
Łóżeczko dostawne można przystawić do łóżka rodziców i zapewnić im łatwy dostęp do dziecka. Maluch ma przy tym osobny materac i przestrzeń do spania, co umożliwia bezpieczny co-sleeping. Według zaleceń WHO powinien on być praktykowany przez 6 do 12 miesięcy od narodzenia bobasa. Kiedy przychodzi czas na rezygnację z łóżeczka dostawnego? Dla każdego dziecka będzie to inny moment. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, oceniając gotowość malucha, i jak przeprowadzić zamianę łóżeczka dostawnego na wolnostojące.
- Kiedy warto rozważyć zmianę na większe łóżko?
- Jak przygotować się do rezygnacji z łóżeczka dostawnego?
- Wybór odpowiedniego łóżka
- Przygotowanie dziecka do zmiany
- Jakie są alternatywy dla łóżeczka dostawnego?
- Jak poradzić sobie z nocnymi pobudkami po zmianie łóżeczka?
- Jak długo trwa przyzwyczajenie dziecka do nowego łóżka?
Kiedy warto rozważyć zmianę na większe łóżko?
Rodzice zastanawiają się, do jakiego wieku stosować łóżeczko dostawne. Tymczasem wiek jest drugorzędny. Znacznie ważniejsze są:
- masa ciała i wzrost dziecka
- poziom jego rozwoju ruchowego
- potrzeby związane z samodzielnością i poznawaniem otoczenia
- parametry łóżka.
Każdy model łóżeczka dostawnego ma ograniczenie wagowe, na ogół jest to 9 kg. Dziecko, osiągając taką masę ciała, powinno zacząć spać w łóżeczku o większym udźwigu.
Istotny jest również wzrost malucha. Bobasowi należy zapewnić wygodną pozycję do spania oraz wolną przestrzeń wokół siebie i zabezpieczenie przed upadkiem. Łóżeczko dostawne powinno zostać wymienione, zanim stanie się zbyt ciasne.
Wyraźną granicą jest rozwój ruchowy dziecka. Producenci łóżeczek dostawnych wskazują, że są one przeznaczone dla dzieci, które jeszcze nie potrafią siadać. Poza siadaniem innymi wyraźnymi sygnałami tego, że czas wymienić łóżeczko, są próby podciągania się i wychodzenia z łóżeczka. Idzie to w parze z rosnącą potrzebą samodzielności malucha.
Łóżeczka dostawne są projektowane z myślą o dzieciach o określonej wadze i rozmiarach ciała, a także możliwościach ruchowych. Maluch, który przekracza dopuszczalną masę, jest za wysoki albo ruchowo rozwinięty, staje się narażony na urazy. Nadmiernie obciążone łóżeczko nie jest bezpiecznym miejscem dla dziecka. Ponadto zbyt małe łóżeczko oznacza obniżony komfortu snu, a rodzicom utrudnia zajmowanie się maluchem.
Jak przygotować się do rezygnacji z łóżeczka dostawnego?
Zmiana miejsca snu oraz najbliższego otoczenia może być trudna dla dziecka. Często pierwsze noce w nowym łóżeczku są wymagające, bo maluch ma problem z zaśnięciem i wybudza się w nocy. Trzeba pamiętać, że wymiana łóżeczka dostawnego na wolno stojące oznacza nie tylko nowy mebel, ale też oddalenie od rodziców, którzy dotychczas byli tuż obok podczas nocnego wypoczynku. Aby zmiana była łatwiejsza, można się do niej przygotować.
Wybór odpowiedniego łóżka
Drugie łóżeczko dziecka najpewniej posłuży mu dość długo, więc wybór powinien być starannie przemyślany. Zwróćcie uwagę na aspekty związane z bezpieczeństwem, takie jak rodzaj, wysokość i wytrzymałość barierek oraz stabilność całej konstrukcji. Bardzo ważne są też parametry fizyczne: maksymalna waga dziecka, szerokość, długość i wysokość łóżeczka. Ma ono zapewniać nie tylko komfortowy sen dziecku, ale też łatwość opieki rodzicom.
Za wygodę podczas snu odpowiada materac. Zwróćcie uwagę na materiały wykonania (łatwość utrzymania w czystości, hipoalergiczność), systemy wentylowania, które zapobiegają przegrzewaniu maluszka, a także twardość. Ciekawą propozycją są materace dwustronne. Posłużą dłużej i oferują różne twardości.
Przygotowanie dziecka do zmiany
Zanim dziecko zostanie położone do nowego łóżka, warto dać mu czas na zapoznanie się z meblem. Może on stać kilka pierwszych dni w sypialni, tak aby przestał być obcym przedmiotem. Można też układać malucha na drzemki w nowym łóżeczku, zanim zdecydujecie, że czas na pierwszą noc przespaną właśnie w nim.
Tym, co ułatwi oswojenie nowego łóżka, jest budowanie rytuałów wokół układania się do snu. Niektóre z nich mogą sprzyjać zdrowemu spaniu zarówno malucha, jak i rodziców. Nawet dwie godziny przed snem można zmniejszyć oświetlenie, aby dziecko powoli zaczęło się wyciszać. W sypialni nie powinno być niebieskiego światła, które rozregulowuje cykl dobowy. Sposobem na zasygnalizowanie, że zbliża się pora snu, oraz na dodatkowe wyciszenie maluszka, może być mycie i pielęgnacja ciała połączona z delikatnym masażem, który koi i rozluźnia.
Dorośli nie zawsze śpią dobrze na nowym materacu, nawet jeśli jest bardzo wygodny. Dla dziecka przywyknięcie do nowych doświadczeń sensorycznych jest jeszcze trudniejsze. Dlatego może się zdarzyć, że nawet prawidłowo przygotowana zmiana łóżeczka nie oszczędzi problemów ze snem. Jeśli Wasz maluch będzie miał trudności z uśnięciem albo jego sen będzie przerywany, podejdźcie do tego ze spokojem. To minie.
Jakie są alternatywy dla łóżeczka dostawnego?
Łóżeczko dostawne nie jest jedyną opcją, jeśli chodzi o co-sleeping w pierwszym roku życia. Metoda ta zakłada spanie w jednym pomieszczeniu, niekoniecznie w łóżeczku-dostawce.
- Klasyczne łóżeczko z barierką ochronną to rozwiązanie wypróbowane przez pokolenia. Prosta, estetyczna i solidna konstrukcja z naturalnego drewna z barierkami w formie poziomej drabinki odgradza dziecko, ale pozwala mu obserwować otoczenie. Nowoczesne wersje tego tradycyjnego już rozwiązania pozwalają montować materac na różnych wysokościach, tak aby rodzicom było wygodnie. Mają też np. szuflady przy podłodze, dzięki czemu wszystko, co potrzebne do opieki nad maluchem, jest tuż obok. To, jak długo posłuży łóżeczko, zależy od jego konstrukcji i parametrów. Niektóre modele są przeznaczone wyłącznie dla niemowląt, a inne oferują opcje modyfikacji, które wydłużają użyteczność mebla nawet do kilku lat.
- Materace podłogowe, futony. To metoda inspirowana pedagogiką Montessori. Dziecko śpiące na materacu może się swobodnie poruszać w czasie snu, a gdy zacznie samodzielnie się przemieszczać, nie będzie potrzebowało pomocy rodziców, aby wejść na łóżeczko lub z niego zejść. Niektóre materace podłogowe są tak duże, że mieszczą dwoje dorosłych. Z powodzeniem można więc używać ich do karmienia i wspólnych zabaw. Wiek, w jakim dziecko może spać na materacu, zależny jest od jego rozmiaru i twardości. Futony mogą leżeć bezpośrednio na podłodze albo na stelażu.
Jak poradzić sobie z nocnymi pobudkami po zmianie łóżeczka?
Jeśli po zmianie łóżeczka dziecko budzi się w nocy, reaguj spokojnie. Nie zapalaj światła, staraj się nie hałasować i nie wykonywać gwałtownych ruchów, aby nie wzmagać niepokoju dziecka. Postaraj się uśpić malucha ponownie, np. stosując biały szum lub delikatnie głaszcząc.
Jak długo trwa przyzwyczajenie dziecka do nowego łóżka?
Dziecko będzie się przyzwyczajać do nowego łóżka od kilku dni do kilku tygodni. Dobre warunki do spania, wieczorne rytuały oraz regularne pory odpoczynku nocnego ułatwią ten proces.