Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Samodzielne chodzenie to bez wątpienia krok w dorosłość! Może niedosłowną dorosłość, jednak to z pewnością jeden z ważniejszych etapów rozwoju dziecka. Zmienia się jego perspektywa, wzmacniają się mięśnie i stabilizuje się równowaga. To także moment, w którym Twój słodki bobasek zmienia się w olimpijskiego biegacza – i to też jest piękne! Możecie teraz odkrywać razem nowe aktywności. Pierwszy samodzielny spacer, a po krótkiej praktyce przygotujcie się na wspólne gonitwy na placu zabaw i szaleńcze pościgi za piłką. Kiedy dzieci zaczynają chodzić, zmienia się bowiem Wasze rodzinne życie – oczywiście zmienia się na plus. Zatem jak przygotować się do nauki chodzenia? I kiedy tak naprawdę dziecko zaczyna chodzić?

Nauka chodzenia – bez presji

W nauce chodzenia najważniejszy jest... brak presji! Co to znaczy? Po prostu staraj się nie porównywać rozwoju swojego malucha do innych bobasów. Zdarza się, że rodzina lub znajomi dopytują, kiedy Twoje dziecko w końcu (sic!) postawi pierwsze kroki. Samodzielne chodzenie wiąże się z wieloma aspektami rozwoju, które każdy malec odkrywa w swoim czasie. Daj mu i sobie czas. Obserwuj, kontroluj i wspomagaj, jednak nie wywieraj presji i nie ucz maluszka chodzić na siłę. Delikatny szkielet dziecka musi się odpowiednio przygotować do nowej pozycji  i zupełnie innej aktywności niż dotychczas.

Nie zważaj więc na nieprzyjemne komentarze i zgryźliwe pytania. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Ustalone są jednak pewne górne granice, które określają nam wiek, kiedy dziecko powinno zacząć chodzić. Dopiero po przekroczeniu tego etapu skonsultuj się z lekarzem. Jakie są więc widełki wiekowe, w których maluszek powinien zacząć chodzić?

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

To, od kiedy dziecko zaczyna chodzić, zależy od wielu czynników, takich jak np. masa ciała, czy wzrost. Czasami wpływ na naukę chodzenia mają także uwarunkowania genetyczne, a nawet temperament! Bardziej zawzięty i uparty maluch może zacząć chodzić szybciej, natomiast dzieciaczki z łagodniejszym usposobieniem, nie będą się aż tak spieszyć. Przyjmuje się, że dziecko zaczyna chodzić samodzielnie między 8. a 18. miesiącem życia.  Tak od około 6. do  9. miesiąca życia trwają mozolne ćwiczenia, które wykonuje Twój bobas, aby wzmocnić mięśnie nóg i pleców, a także poprawić swoją koordynację.

Rozwój dziecka jest sprawą bardzo indywidualną, dlatego możemy zauważyć tak dużą rozpiętość wiekową. Warto pamiętać, że zanim bobasek postawi pierwszy krok, to długo przygotowuje się do tego wydarzenia. Rodzice mogą wspierać maluszka w poszczególnych etapach przygotowawczych, jednak nie można żadnego z nich przyspieszać. Jeśli maluszek nie jest w stanie się sam utrzymać na nogach, to szkodliwe jest prowadzanie go po pokoju i „wymuszanie” kroczków.

Kiedy najpóźniej dziecko zaczyna chodzić?

Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Forum internetowe, które znajdziesz na dowolnej stronie parentingowej, z pewnością pęka w szwach od historii rodziców, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z dziećmi, które nie kwapią się do chodzenia. Nic dziwnego, że odczuwasz niepokój i martwisz się o zdrowie swojego szkraba. Jednak w większości przypadków nie ma powodu do obaw. Przyjmuje się bowiem, że roczne dziecko powinno już samo wstawać, a do 18. miesiąca życia stawiać samodzielne kroki. Nauka chodzenia nie jest łatwa, dlatego daj maluchowi czas.  Jednak jeśli zauważysz znaczne opóźnienia, które wychodzą już ponad skalę lub Twojego bobasa w ogóle nie interesuje nauka chodzenia, warto sprawdzić powód takiego zachowania u lekarza.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Etapy nauki chodzenia

Każdy rodzic z utęsknieniem czeka na pierwszy obrót z pleców na brzuszek, czy pierwsze próby samodzielnego siadania. Nie inaczej jest z nauką chodzenia. Kiedy obserwujecie już, że bobasek podejmuje aktywności, które mają go przybliżyć do stawiania stóp na podłodze, to z pewnością nie możecie się doczekać tych długo wyczekiwanych kroczków. Jednak jak dokładnie wyglądają te poszczególne etapy, które mają rozwijać mięśnie Twojego maluszka i przygotować go do chodzenia?

Pełzanie i raczkowanie

To tak naprawdę pierwszy sygnał, że dziecko przygotowuje się do nauki chodzenia. Mimo że wcześniejsze wygibasy również miały ogromne znaczenie, to jednak właśnie pełzanie i raczkowanie odgrywają kluczową rolę w przygotowaniach do postawienia pierwszych kroków. W końcu, żeby dziecko zaczęło chodzić, musi najpierw poznać samą ideę przemieszczania się i samodzielnego zmieniania pozycji względem otoczenia. Aby zachęcić dziecko do raczkowania, możesz kłaść je na brzuszku na podłodze i w pewnej odległości położyć ulubioną zabawkę maluszka (tutaj warto wskazać na maty edukacyjne). Pamiętaj, aby odpowiednio przygotować przestrzeń wokół małego odkrywcy i zabezpieczyć wszystkie kąty, kable i kontakty. Nawet jeśli wydaje Ci się, że przez kilka dni nie ma żadnych postępów, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że gdy akurat odwrócisz głowę na 3 sekundy, Twój bobas będzie już w trakcie odkrywania zakamarków pokoju.

Stawanie przy meblach lub w kojcu

Dziecko zaczyna samodzielnie chodzić dopiero wtedy, gdy opanuje wyprostowaną, stabilną postawę. Ciałko bobasa musi bowiem utrzymać równowagę, a to wcale nie jest takie proste. Maluch musi zatem sporo ćwiczyć. Najczęściej chwyta się więc tego, co ma pod ręką i stara się podciągnąć tak, aby stanąć. Zainteresowanie dziecka budzą wszystkie meble znajdujące się w domu, są bowiem idealną podpórką do wspinaczki. Jednak ze względu na to, że szafki i stoły oraz ich ostre kanty to zmora wszystkich rodziców, to znacznie lepiej wykorzystać kojec. Maluch jest tam zupełnie bezpieczny, a przewiewna siatka to idealna pomoc przy wstawaniu. Co więcej, jeśli zdarzy się ewentualny upadek na pupę, to miękka podłoga kojca zamortyzuje uderzenie. Tutaj świetnie sprawdzą się nasze kojce dla dzieci takie jak Roel oraz Lene. Dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych. Oba modele są składane i przeznaczone dla dzieci nawet do 3. roku życia.

Nauka chodzenia

Tutaj mówimy już o pierwszych samodzielnie stawianych kroczkach. Maluch powoli puszcza się ścianek kojca i stara się dotrzeć na jego drugi koniec. Umie też już sam wstawać – bez podpierania się. Teraz tak naprawdę dzieli Was tylko moment od biegania i skakania. Z każdym dniem nóżki się wzmacniają, a kroki stają się pewniejsze. Na początku ważne jest jednak wsparcie rodziców. To właśnie Twoja – Wasza – obecność motywuje bobasa do dalszych prób. Powolny spacer po pokoju za rączkę to świetne ćwiczenie, które dodatkowo doda dziecku odwagi.

FAQ

  1. Kiedy niemowlę zaczyna chodzić?

    Każdy maluch rozwija się w swoim tempie, jednak przyjmuje się, że dzieci zaczynają chodzić między 8. a 18. miesiącem życia. Przy czym między 6. a 9. miesiącem trenują wytrwale naukę raczkowania i stania.

  2. Kiedy najpóźniej dziecko zaczyna chodzić?

    Roczne dziecko powinno już umieć samodzielnie stać. W przypadku chodzenia niepokój może budzić 16.-18. miesięczny bobas, który nie wykazuje żadnego zainteresowania nauką chodzenia.

  3. Ile kosztuje klasyczne łóżeczko niemowlęce?

    Przygotowanie do samodzielnego chodzenia maluch rozpoczyna tak naprawdę już od początku swojego rozwoju, jednak to właśnie trzy ostatnie etapy oznaczają, że już niedługo będziecie wspólnie biegać:

    • pełzanie i raczkowanie,
    • stawanie przy meblach lub w kojcu,
    • pierwsze kroki.