Co zrobić z poranionymi brodawkami w okresie karmienia piersią?

Co zrobić z poranionymi brodawkami w okresie karmienia piersią?

Poranione brodawki to dość częsty problem, występujący u kobiet karmiących piersią, szczególnie na początku laktacji. Należy go różnicować z tzw. „fizjologicznym bólem brodawek", któremu nie towarzyszą żadne ich uszkodzenia, a sam problem przemija samoistnie.

Pęknięcia i podrażnienia powodują dyskomfort i ból, a czasem mogą nawet utrudniać lub uniemożliwiać dalsze karmienie piersią. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja i natychmiastowe szukanie pomocy.

Dlaczego podczas karmienia mogą boleć brodawki?

Ból brodawek podczas karmienia piersią może być spowodowany różnymi czynnikami. Najczęściej są to:

  • Niewłaściwe przystawienie dziecka do piersi - dziecko nie obejmuje brodawki w całości, co prowadzi do jej zgniatania i pękania.
  • Problemy po stronie dziecka - np wzmożone napięcie mięśniowe, skrócone wędzidełko języka i inne nieprawidłowości wpływające na odruchy oralne i efektywność ssania.
  • Higiena piersi - nadmierne mycie piersi silnymi detergentami może powodować suchość i pękanie skóry.
  • Infekcja brodawki - np. grzybicza lub bakteryjna, która może prowadzić do zapalenia piersi, powodując dodatkowy ból. Czasem infekcja grzybicza jest spowodowana pleśniawkami u dziecka.

Spośród wymienionych przyczyn najczęstszą jest niewłaściwe przystawienie dziecka:

„Niewłaściwe przystawienie dziecka do piersi jest jedną z głównych przyczyn bólu i uszkodzeń sutków. Poprawna technika karmienia odgrywa kluczową rolę w profilaktyce podrażnień sutków u matek karmiących piersią"
Neifert, M. R. (1996). Early assessment of the breastfeeding dyad: the key to successful breastfeeding. Pediatric Clinics of North America.

Jakie są sposoby na pogryzione i bolące brodawki?

Przede wszystkim, gdy brodawki nie tylko bolą, ale są w widoczny sposób uszkodzone, koniecznie skonsultuj się od razu z doradcą laktacyjnym.

Pamiętaj, że ani, strupki, krwawienie z brodawek ani silny, nieznośny ból NIGDY nie są normalne i zazwyczaj nie mijają samoistnie. Dodatkowo samo uszkodzenie brodawek, zwłaszcza otwarta rana na brodawce może prowadzić do dalszych powikłań, w tym zakażeń i zapaleń.

Co jest więc najważniejsze?

1. Technika karmienia - odpowiednie przystawienie do piersi

Prawidłowe przystawienie dziecka to klucz do uniknięcia problemów. Upewnij się, że dziecko obejmuje całą brodawkę wraz ze znaczną częścią otoczki (jeśli jest obszerna) lub nawet całą otoczką. Usta dziecka powinny być szeroko otwarte, wargi powinny tworzyć kąt rozwarty i być wywinięte do zewnątrz.

Dowiedz się jak przystawić dziecko do piersi w naszym artykule blogowym. Są tam przedstawione odpowiednie pozycje i metody karmienia piersią.

2. Wietrzenie piersi

Gdy już doszło do uszkodzenia brodawek, ważne jest odpowiednie postępowanie, pozwalające je szybko wyleczyć. Istotny jest np dostęp powietrza do podrażnionych brodawek, co wspiera gojenie. Po każdym karmieniu pozwól piersiom wyschnąć na powietrzu przez kilka minut, a w miarę możliwości zastosuj muszle laktacyjne lub pozostaw na dłuższy czas odsłonięte brodawki.

3. Smarowanie brodawek własnym mlekiem

Twoje mleko ma właściwości antybakteryjne i nawilżające. Po karmieniu delikatnie rozprowadź kilka kropli mleka na brodawkach i pozostaw do wyschnięcia.

4. Kompresy łagodzące i lecznicze

Dla złagodzenia objawów i szybszego gojenia możesz zastosować np kompresy żelowe chłodzące brodawkę, kompresy lecznicze albo specjalne osłonki ze srebra o właściwościach gojących i antybakteryjnych.

5. Smarowanie brodawek lanoliną

Lanolina pomaga nawilżyć skórę, zagoić pęknięcia przyspieszając ich regenerację. Wybieraj preparaty bezpieczne dla dziecka bez dodatkowych składników (100% lanoliną).

6. Stosowanie silikonowych nakładek

Jeśli nie jesteś w stanie karmić piersią z powodu uszkodzeń brodawek, w ostateczności możesz stosować osłonki silikonowe. Nakładki na brodawki mogą chronić podrażnione miejsca podczas karmienia. Są szczególnie przydatne w przypadku głębokich pęknięć i ran. To rozwiązanie jest tymczasowe, a problem wymaga natychmiastowej konsultacji z doradcą laktacyjnym lub położną.

7. Przemywanie naparem z nagietka

Nagietek ma działanie łagodzące i przeciwzapalne. Przygotuj napar, ostudź go, a następnie przemyj nim piersi kilka razy dziennie.

Kiedy ból brodawek mija?

W przypadku drobnych podrażnień ból sutków powinien ustąpić w ciągu kilku dni przy odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli jednak problem utrzymuje się dłużej lub nasila, konieczna może być pomoc specjalisty.

Fizjologiczny ból brodawek przemija samoistnie do około 3 tygodnia po porodzie. Pamiętaj, że nie mogą mu towarzyszyć uszkodzenia brodawek.

Kiedy warto udać się do doradcy laktacyjnego?

Konsultacja z doradcą laktacyjnym jest wskazana, gdy:

  • Ból brodawek nie ustępuje mimo zastosowania domowych metod,
  • Pojawiają się objawy zapalenia sutka, takie jak gorączka, zaczerwienienie lub obrzęk,
  • Masz trudności z prawidłowym przystawieniem dziecka do piersi lub dziecko odmawia ssania,
  • Masz problem z opróżnieniem piersi mimo, że jest twarda, albo w piersi pojawiają się guzki.

Doradca laktacyjny pomoże zidentyfikować przyczynę problemu i zaproponuje skuteczne rozwiązania.

Karmienie piersią nie powinno boleć, a zwłaszcza powodować jakichkolwiek urazów.

Autorka: