Jak rozpoznać, że dziecko najada się z piersi?

Jak rozpoznać, że dziecko najada się z piersi?

Jako położna i doradczyni laktacyjna w jednym, bardzo często towarzyszę rodzicom, którzy mają obawy, czy ich dziecko jest prawidłowo karmione, czy najada się, nie jest głodne. Ten lęk pojawia się głównie na samym początku, w pierwszych tygodniach życia dziecka.

W przypadku karmienia piersią nie widać przecież ile mleka dziecko wypija. Bardzo często w tym okresie każdy płacz czy nawet aktywność dziecka interpretowane są jako głód. Dlatego warto wiedzieć jakie są oznaki prawidłowego karmienia.

Po czym możesz poznać, że Twoje dziecko najadą się z piersi?

1. Przybiera na wadze

To jest najlepsze kryterium, bo całkowicie obiektywne!

Noworodki tracą na wadze w pierwszych dniach życia, ale zazwyczaj odzyskują swoją wagę urodzeniową do końca 2 tygodnia życia. Od tego momentu, dziecko powinno regularnie przybierać na wadze – średnio od 150 do 200 gramów na tydzień w 3 pierwszych miesiącach życia.

2. Wydalanie

Warto zwrócić uwagę na ilość mokrych pieluszek oraz ilość stolców.

W pierwszych tygodniach życia dziecko powinno moczyć przynajmniej 6 pieluszek na dobę. Powinno także wypróżniać się co najmniej 3 razy. Niekiedy zdarzają się dzieci, które są zdrowe i jedzą oraz przybierają prawidłowo, ale mimo to kupa pojawia się np. tylko raz dziennie.

Jednak zawsze, gdy Twoje dziecko nie wypróżnia się standardowo, warto upewnić się, że jest zdrowe i prawidłowo karmione. Pamiętaj, że takie wydalanie jest typowe dla dzieci w pierwszych 6 tygodniach życia, a potem może się zmienić rytm wypróżnień, z reguły na rzadszy.

3. Zachowanie

To kryterium jest już bardziej subiektywne.

Chodzi tutaj zarówno o zachowanie dziecka w trakcie karmienia jak i po karmieniu. Głodny maluch powinien bez problemu przystawić się do piersi, najeść się i albo zasnąć, albo być spokojnym.

W idealnym scenariuszu głodne dziecko zgłasza się do piersi, a po najedzeniu jest spokojne. Ale bywa, że nawet najedzone dziecko jest niespokojne i marudne np. po karmieniach i wtedy nie musi się to wiązać z głodem.

W Zawsze, gdy zachowanie dziecka niepokoi Cię, warto skonsultować się z doradcą laktacyjnym, położną lub lekarzem..

4. Odczucia w piersiach

To również subiektywne kryterium. Każda matka odczuwa nieco inaczej „wypełnienie i opróżnienie piersi” i zależy to zarówno od budowy piersi, od tego jak duża jest produkcja pokarmu oraz jak dokładnie dziecko opróżnia pierś. Zwykle po pewnym czasie mamy zauważają pewne zależności - wyczuwają, zwłaszcza w pierwszych tygodniach, kiedy pierś jest „pełna” a kiedy jest dobrze opróżniona.

5. Wskaźnik skutecznego karmienia

W trakcie karmienia piersią zarówno matka jak i dziecko powinni być w komforcie. Mama nie powinna odczuwać bólu brodawek, a brodawki po karmieniu nie powinny być zniekształcone ani uszkodzone. Dziecko powinno być rozluźnione, chwytać brodawkę głęboko wywijając wargi do zewnątrz. Powinnaś słyszeć wyraźny dźwięk połykania. Wszystko to jest sygnałem, że dziecko prawidłowo pobiera pokarm.

Na koniec warto dodać, że spokój mamy odgrywa ogromną rolę w laktacji (stres utrudnia wypływ pokarmu), a dodatkowo dziecko jest doskonałym detektorem stresu. Dlatego spokojna mama ma większe szanse na udaną laktację i najedzone dziecko.

Jeśli chcesz przeczytać więcej informacji o karmieniu piersią, przeczytaj nasz artykuł “Jak karmić piersią”.

Autorka: