Jakie nosidełko ergonomiczne dla niemowlaka wybrać?

Jakie nosidełko ergonomiczne dla niemowlaka wybrać?

Nosidełko ergonomiczne pozwala trzymać dziecko blisko siebie. Zostało specjalnie zaprojektowane do noszenia niemowląt i małych dzieci. Maluchom zapewnia wygodną, bezpieczną i poprawną anatomicznie pozycję, a rodzicom: bliskość malucha przy wolnych rękach. Nosidełka ergonomiczne pozwalają swobodnie wykonywać codzienne czynności przy ścisłym kontakcie z dzieckiem, a także wygodnie podróżować z bobasem.

Używanie nosidełek ergonomicznych niesie wiele korzyści dla brzdąca i rodziców. Maluch czuje się bezpiecznie, czuje zapach mamy albo taty, słyszy bicie serca dorosłego. Dzięki temu jest spokojniejszy i łatwo się wycisza. Nosidło pozwala na przenoszenie maluszka w pozycji „żabki", która jest dla niego najzdrowsza oraz zachowuje naturalne zakrzywienie kręgosłupa w kształcie litery C. To ważne dla prawidłowego rozwoju kręgosłupa i bioder dziecka.

Jak wskazuje dr hab. med. Jerzy Sułko z Oddziału Ortopedyczno-Urazowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie w kontekście noszenia dzieci w chustach wiązanych, które stanowią rodzaj nosidełka ergonomicznego: Noszenie noworodka i niemowlęcia w chuście wiązanej, czyli w pozycji tzw. żabki, jest jak najbardziej wskazane i rzeczywiście stanowi profilaktykę dysplazji.

Równomierny rozkład masy ciała jest korzystny zarówno dla bobasa, jak i rodzica. Żadna z części ciała dziecka nie jest przeciążona, a noszenie jest komfortowe.

Wolne ręce, swoboda ruchów, duża mobilność i łatwe przemieszczanie się z dzieckiem nawet w tłumie - to wszystko sprawia, że nosidła ergonomiczne pod wieloma względami przewyższają wózki.

Czy wygoda może iść w parze z bezpieczeństwem? Tak, o ile wiecie, jak poprawnie nosić dziecko w nosidełku. Wyjaśniamy to w osobnym poradniku.

Rodzaje nosidełek dla niemowlaków

Jest kilka rodzajów nosidełek ergonomicznych. Wyróżniamy:

  • nosidełka klamrowe
  • nosidełka wiązane
  • nosidełka hybrydowe
  • chusty do noszenia.

Rozwiązania te różnią się: konstrukcją, sposobem zakładania i zapinania, siłą podparcia ciała dziecka, elastycznością, odpornością na warunki atmosferyczne, metodami utrzymania w czystości, ciężarem... Różnic jest sporo. Co będzie najlepsze dla Was i Waszego maluszka? Odpowiedzi szukajcie niżej.

Nosidełka klamrowe

Nosidełka klamrowe są wyposażone w pasy biodrowe oraz naramienne, które zapinane są na klamry. Umożliwia to szybkie i łatwe zakładanie oraz zdejmowanie nosidła. Najczęściej w takim nosidełku pasy mają regulowaną długość, dzięki czemu rośnie ono wraz z dzieckiem i może być używane przez osoby o różnym wzroście.

Dobrze zaprojektowane nosidełka klamrowe zapewniają wsparcie dla pleców i bioder dziecka, a panel jest odpowiednio szeroki i umożliwia przyjęcie pożądanej pozycji, tzw. żabki.

Nosidełka klamrowe mogą być noszone zarówno z przodu, jak i na plecach (gdy dziecko samodzielnie siedzi i utrzymuję główkę). Dzięki temu możecie zabrać swojego malucha nawet na wycieczkę w góry.

Dużą zaletą nosidełek klamrowych jest ich dodatkowe wyposażenie, np. wbudowane sakiewki, w których schowacie klucze, podręczny zestaw do pielęgnacji malucha albo cieplejszą czapeczkę.

Nosidełka wiązane

Nosidełka wiązane są czymś pomiędzy nosidełkiem klamrowym a chustą. Podobnie jak nosidełka klamrowe są zbudowane z panelu, pasa biodrowego i pasów naramiennych. Nie mają jednak klamer. Pasy są wiązane, podobnie jak w chuście, jednak bez potrzeby umiejętnego owijania się tkaniną. Długość pasów jest regulowana przez umiejscowienie węzła.

Pomijając różnicę w zapięciu, nosidełka wiązane niosą porównywalne korzyści jak te klamrowe. Zawiązanie nosidła wymaga nieco więcej czasu niż zapięcie. Jest to więc rozwiązanie dla rodziców gotowych na tę drobną niedogodność.

Nosidełka hybrydowe

Nosidełka hybrydowe łączą cechy nosidełek klamrowych i wiązanych. W zależności od modelu pas biodrowy może być zapinany klamrą, a pasy ramienne wiązane albo odwrotnie. Pozostałe elementy są znane z nosideł klamrowych. Ten rodzaj zapewnia zarówno prawidłowe podparcie ciała dziecka, jak i komfort zakładania, zdejmowania i noszenia.

Chusty do noszenia

Chusta to najlepszy rodzaj nosidełka dla noworodka. Może być stosowana od urodzenia. Pozostałe typy nosideł w większości przypadków są przeznaczone dla starszych dzieci.

Chusty do noszenia to pasy tkaniny, które odpowiednio zawiązane stają się nosidłem. Chusta może mieć niecałe 3 metry albo nawet ponad 6 metrów długości. Szerokość chusty to ok. 60-70 cm. Materiały wykonania to na ogół naturalne włókna. Bazę stanowi zazwyczaj bawełna, a domieszkami są: len, bawełna bambusowa, wełna, kaszmir. Chusta może być używana do nawet 3 lat.

Wyróżnia się chusty wiązane i kółkowe. Te drugie mają kółka, które ułatwiają wiązanie. Służą głównie do noszenia dziecka na biodrze, więc nie powinny być używane zbyt długo.

Chusty pozwalają uzyskać różne wiązania i nosić dziecko z przodu, na plecach oraz przy biodrze. Prawidłowo zawiązana chusta zapewnia odpowiednie podparcie i otulenie oraz anatomicznie korzystną i wygodną dla maluszka pozycję.

Opanowanie wiązania chusty do noszenia dziecka wymaga nieco czasu i wielu podejść, a czasem też konsultacji ze specjalistą chustonoszenia. Z tego powodu chusta się nie sprawdzi, jeśli szukacie rozwiązania na już, a nie macie jeszcze żadnych doświadczeń z tą metodą noszenia dzieci.

Podsumowując podobieństwa i różnice między poszczególnymi typami nosidełek dla dzieci:

  • Każda z tych opcji zapewnia bezpieczną dla dziecka, solidnie podpartą pozycję i uwalnia ręce rodzica.
  • Chusty mogą być stosowane od urodzenia i jest to polecane rozwiązanie do noszenia najmłodszych dzieci. W przypadku nosidełek klamrowych, wiązanych i hybrydowych trzeba się co do tego upewnić. W wielu modelach nosidełek wymagane jest, aby dziecko samodzielnie utrzymywało główkę.
  • Przy zakupie decydująca będzie Wasza gotowość do nauki wiązania. To konieczne przy chustach oraz nosidełkach wiązanych i hybrydowych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nosidełka?

Wybierając nosidełko dla swojego malucha, trzeba wziąć pod uwagę:

  • Wiek dziecka. Niektóre modele nosideł są przystosowane do użytku np. od 4. miesiąca życia. Chusty są odpowiednie od urodzenia. Dostępne są też nosidła z wkładkami regulacyjnymi, które pozwalają dostosować nosidełko do potrzeb bardzo małych dzieci.
  • Wagę dziecka. Maksymalny udźwig każdego nosidełka powinien być podany na opakowaniu lub w opisie produktu.
  • Ergonomię i zdrowy kręgosłup dziecka. Nosidło musi zapewniać pozycję żabki, nazywaną też pozycją M. Nóżki powinny być rozłożone i zgięte w kolanach nieco powyżej bioder. Plecki malucha powinny się zginać w literę C. To, czy nosidełko zapewni taką pozycję, zależy przede wszystkim od szerokości panelu. Główna część nosidełka, w której spoczywa dziecko, nie powinna być ani za luźna (nie zapewni stabilizacji), ani za ciasna.

Bezpieczeństwo

Pierwszym potwierdzeniem bezpieczeństwa nosidełka, którego powinniście szukać, jest oznaczenie spełnionej normy unijnej. Każdy typ nosidła obowiązuje odrębna norma.

Bardzo ważnym atestem, jaki może uzyskać nosidełko, jest zatwierdzenie przez IHDI, czyli Międzynarodowy Instytut Dysplazji Stawów Biodrowych. Takie oznaczenie wskazuje, że produkt pomaga dbać o zdrowie kręgosłupa i prawidłowy układ bioder malucha. IHDI jest organizacją non-profit, której celem jest edukowanie w zakresie dysplazji stawów biodrowych oraz rekomendowanie rozwiązań, które minimalizują ryzyko wystąpienia tego schorzenia.

Jeśli chodzi o zastosowane materiały, ich jakość oraz bezpieczeństwo potwierdzać może np. certyfikat Oeko-Tex Standard 1000.

Aby nosidełko było bezpieczne, musi być przede wszystkim dopasowane rozmiarem do malucha i prawidłowo mocowane. Żaden certyfikat nie zagwarantuje bezpieczeństwa produktu, który jest niewłaściwie użytkowany.

Panel nosidła

Panel nosidełka ma ogromne znaczenie dla prawidłowej postawy noszonego bobasa. Powinien umożliwiać utrzymywanie pozycji M, w której rozłożone nóżki są zgięte w kolanach powyżej bioder. Dobrze dopasowany panel wspiera nie tylko pupę dziecka, ale też jego uda aż do dołów kolanowych. Dzięki temu nóżki nie zwisają bezwładnie, lecz pozostają prawidłowo ugięte i ściśle przylegają do ciała rodzica.

Panel nosidełka nie powinien też się zwężać ku dołowi. Będzie to prowadzić do nadmiernego obciążenia kręgosłupa i miednicy dziecka.

Panel powinien zakrywać całe plecki dziecka aż do karku. Miękki, przyjemny dla skóry i dopasowujący się, ale jednocześnie stabilnie podtrzymujący materiał to kolejne cechy, których warto szukać. Zwróćcie też uwagę na to, czy panel jest regulowany.

Pas biodrowy

Pas biodrowy w nosidełku odpowiada za prawidłowy rozkład masy dziecka i przeniesienie ciężaru z ramion na biodra rodzica. Stanowi też podparcie dla ciała malucha.

Zbyt wąski pas biodrowy nie spełni swojej funkcji. Szukajcie nosidełek o szerokich pasach biodrowych.

Prawidłowo zamocowany pas tkwi pewnie na biodrach rodzica, ale nie uciska ani nie krępuje ruchów. Również maluch jest utrzymywany w stabilnej pozycji. Błędem jest wiązanie pasa biodrowego na wysokości talii. Jest to niekorzystne zarówno dla dziecka, jak i rodzica.

Materiały

Materiały, z których wykonane jest nosidełko, powinny być bezpieczne dla dziecka, miękkie, ale nie nadmiernie elastyczne. Doskonale sprawdzają się tu naturalne tkaniny: bawełna, bambus, kaszmir, len, wełna. W przypadku chust gęsty i równomierny splot ma wpływ na nośność i prawidłowe podtrzymywanie malucha.

Szukajcie certyfikatów poświadczających bezpieczeństwo materiałów, np. Oeko-Tex Standard 1000. Zwróćcie też uwagę na to, jakiej pielęgnacji wymagają zastosowane materiały i na co są odporne.

Rozmiar

Wymiary nosidełka ergonomicznego, wiek noszonego dziecka oraz maksymalna masa ciała bobasa powinny być podane w opisie produktu. W przypadku elementów regulowanych powinien być wskazany zakres regulacji.

Przy niektórych nosidełkach znajdziecie też oznaczenia bardziej opisowe, np. Baby, Toddler i Preschool. Różnią się one szerokością panelu. Każdy producent podaje nieco inne zakresy tych rozmiarów, więc zawsze dokładnie sprawdzajcie opisy nosidełek.

Szerokość panelu jest bardzo ważnym parametrem, bo decyduje o tym, czy dziecko będzie siedziało w zdrowej pozycji. Panel powinien podtrzymywać rozłożone nogi bobasa od kolanka do kolanka.

Wiele nosidełek ergonomicznych rośnie wraz z dziećmi za sprawą wkładek (umieszczone w nosidle sprawiają, że jest ono odpowiednie dla mniejszych dzieci), regulacji długości pasów oraz szerokości i wysokości panelu.

Regulacja

Regulowane elementy nosidełka pozwalają dopasować je dokładnie do malucha na kolejnych etapach rozwoju, ale decydują też o wygodzie rodzica. Zwróćcie uwagę, czy nosidełko ma regulowane pasy biodrowy oraz ramienne, a także czy jest możliwość regulowania panelu, a jeśli tak, to w jakim zakresie.

Nowoczesne nosidełka dla dzieci oferują duże możliwości dopasowywania rozmiaru. Mogą służyć więcej niż jednemu dziecku, a także dorosłym, który różnią się wzrostem i gabarytami.

Dodatkowe przydatne funkcje nosidełek

Dodatkowe funkcje nosidełek sprawiają, że dłuższe piesze wycieczki z dzieckiem stają się przyjemnością. Jeśli chcecie wspólnie odkrywać świat bez wózka i w stałej bliskości z dzieckiem, szukajcie nosidełek, które oferują możliwość noszenia dziecka na plecach, są wyposażone w kapturki chroniące przed słońcem oraz mają kieszonki i schowki na przydatne drobiazgi.

Jakie są najczęstsze błędy przy wyborze nosidełka?

Liczba rodzajów i modeli nosidełek, a także ich zróżnicowanie pod względem rozmiarów i opcji regulacji sprawia, że nietrudno o błąd przy wyborze. Poniżej dowiecie się, na co zwrócić uwagę podczas przymiarek nosidełka.

Wisiadełka - uważajcie na nie!

„Wisiadełka" albo „wisiadła" to określenie na nosidełka, w których dziecko wisi, a nie jest podpierane. Można to poznać po zwisających nóżkach, które nie są ugięte w kolanach ani nie przylegają do ciała rodzica. Wisiadła nie zapewniają stabilnej postawy, obciążają miednicę i kręgosłup dziecka. Również dla rodzica są mniej komfortowe przez niekorzystny rozkład ciężaru.

Zbyt ciasne lub zbyt luźne noszenie

Dziecko w nosidle powinno być otulone i podparte. Zarówno nosidło zbyt ciasne, jak i zbyt luźne musi być albo skorygowane przy użyciu regulowanych elementów, albo wymienione.

Zbyt ciasne nosidło powoduje ucisk, który jest nieprzyjemny i szkodliwy dla malucha. Może wymuszać nienaturalne pozycje, pogarszać krążenie krwi, powodować problemy ze swobodnym oddychaniem, a także bolesne napięcia mięśniowe.

Zbyt ciasne nosidło to także nieprawidłowy rozkład ciężaru. Rodzic odczuje to w postaci przeciążeń karku, barków i ramion.

Zbyt luźne nosidełko sprawia, że maluch nie ma prawidłowego podparcia. Nienaturalna, niestabilna i wykrzywiona postawa może mieć konsekwencje zdrowotne i przynosi dziecku dyskomfort, bo nadmiernie obciąża mięśnie pleców, brzucha czy miednicy. Luźne nosidełko może także stać się wisiadełkiem.

W luźnym nosidełku rozkład masy zmienia się wraz z każdym przechyleniem dziecka. Jest to niekorzystne również dla dorosłego.

Nieprawidłowe zakładanie nosidełka

Nosidełko założone nieprawidłowo sprawia, że jest niewygodnie i dziecku, i rodzicowi. Szczególnie ważny dla odciążenia jest pas biodrowy. Powinien przebiegać równolegle do podłoża. Poprawnie założony pas nosidła podtrzymuje dziecko, nie uginając się pod jego ciężarem, a rodzica nie obciera ani nie wbija się w ciało.

Wbrew nazwie pas biodrowy nie powinien być noszony zawsze na biodrach. Malutkie dzieci nosi się wyżej, a obniża ich położenie wraz z tym, jak rosną.

Czy nosidełko jest bezpieczne dla noworodka?

Nosidełko może być bezpieczne dla noworodka, o ile spełnionych zostanie kilka warunków:

  • Nosidełko jest przeznaczone dla dzieci od pierwszego dnia życia i producent jasno to deklaruje w specyfikacji produktu. Nie umieszczajcie noworodka w nosidełku dla starszych dzieci.
  • Dziecko musi być w pozycji żabki.
  • Główka noworodka powinna być zabezpieczona przed przechylaniem się do tyłu i na boki.
  • Noworodki powinny być noszone wyłącznie z przodu, buzią skierowaną w stronę rodzica.
  • Rekomendowane dla noworodka są nosidełka miękkie i chusty. Przywierają one ściśle do całego ciała dziecka, pozwalają je ściśle otulić i zabezpieczyć przed niekontrolowanymi ruchami, na które ciało malucha nie jest gotowe.
  • Noworodka noście wysoko, na klatce piersiowej. Maluszek jest w odpowiedniej pozycji, jeśli podczas noszenia możecie łatwo pocałować go w czoło.

Choć noszenie nowo narodzonego dziecka w nosidełku jest dopuszczalne, wymaga ogromnej ostrożności i niesie pewne ryzyka. Dla takiego malucha lepiej, aby spędzał większość czasu w poziomie, nie w pionie. Dlatego lepiej poczekać z nosidełkiem do czasu, aż dziecko będzie samo utrzymywało główkę.

Nosidełka dla dziecka Lionelo

W Lionelo znajdziecie nosidełka klamrowe, które pozwalają komfortowo przenosić bobasa. Nosidełko Lionelo Margareet Wave to model zatwierdzony przez IHDI. Jest odpowiednie od 4. miesiąca życia do osiągnięcia przez dziecko wagi 20 kg. Możliwe są 3 pozycje noszenia: dziecko z przodu buzią do rodzica, dziecko z przodu plecami do rodzica oraz dziecko z tyłu buzią do rodzica. Nosidełko waży zaledwie pół kilograma. Pas biodrowy i pasy ramienne są regulowane w imponująco szerokich zakresach. Zagłówek, kaptur i niewielka kieszonka podnoszą komfort zarówno maluszka w nosidle, jak i rodzica. Bawełna zastosowana do uszycia nosidełka sprawia, że jest ono bezpieczne dla Waszej pociechy i miłe w dotyku. Produkt jest objęty dożywotnią gwarancją.

Zobacz więcej nosidełek Lionelo.

Źródła:

  • https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/65165,nosidelka-dla-dzieci-na-co-dzien
  • https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/65164,chusty-wiazane-a-profilaktyka-dysplazji