Kiedy należy zmienić gondolę na spacerówkę? Odpowiedni czas na zmianę wózka

Kiedy należy zmienić gondolę na spacerówkę? Odpowiedni czas na zmianę wózka

Gondolę należy zmienić na spacerówkę, kiedy dziecko zaczyna samodzielnie siadać. Na ogół ma to miejsce między 6. a 7. miesiącem życia dziecka, ale nie jest to sztywna granica -- dla każdego malucha będzie to nieco inny czas. Pamiętajcie, że każdy brzdąc uczy się siadać we własnym tempie. Wymiana wózka powinna wiązać się z tym, na jakim etapie rozwoju fizycznego jest Wasze dziecko. Trzeba też mieć na uwadze bezpieczeństwo -- gondola nie zapewni go maluchowi, który podciąga się, obraca i próbuje siadać. Niżej podpowiadamy, po czym poznać, że czas zmienić gondolę na spacerówkę oraz jak kupić dobry wózek.

Kiedy zmienić gondolę na wózek spacerowy?

Gondolę należy zmienić na wózek spacerowy, gdy dziecko zaczyna siadać i jasno wyraża niezadowolenie z leżenia.

Wiek, wzrost ani waga nie są tu głównymi wskaźnikami, choć również odgrywają pewną rolę przy decyzji o wymianie gondoli na spacerówkę. Najważniejszy jest etap fizycznego i sensorycznego rozwoju Waszego malucha.

Co do zasady siadanie oraz rosnące zainteresowanie dziecka otoczeniem przypadają na wiek 6-7 miesięcy, ale nie musi to być regułą. Każde dziecko rozwija się we właściwym dla siebie tempie.

W tym wieku leżenie na płasko przestaje wystarczać zarówno pod względem rozwoju mięśni oraz nowych umiejętności ruchowych, jak i bodźców zmysłowych. Wasz bobas będzie chciał mieć kontakt wzrokowy z Wami i śledzić otoczenie.

Jasnymi sygnałem, że czas wymienić gondolę na spacerówkę, są irytacja i zniecierpliwienie dziecka. Może ono sygnalizować to płaczem, wierceniem się w wózku, próbami siadania. Gondola jest przystosowana wyłącznie do przewożenia dziecka leżącego. Zmiany pozycji, siadanie i podciąganie się stwarzają niebezpieczeństwo dla Waszego brzdąca.

Wzrost i waga dziecka są istotne o tyle, że maluch nie powinien jeździć w zbyt ciasnym wózku. Jeśli dziecko nie może swobodnie wyprostować rąk ani nóg, gondola jest za mała. Wyrośnięcie z niej to jeszcze jeden sygnał, że czas na spacerówkę. Jeśli dziecko jest duże, ale nie potrafi jeszcze siedzieć, rozwiązaniem jest spacerówka z oparciem ułożonym jak najbardziej na płasko.

Rozważając wymianę gondoli na wózek spacerowy, weźcie pod uwagę:

  • Czy dziecko samodzielnie siada i utrzymuje tę pozycję?
  • Czy maluch niecierpliwi się, gdy musi leżeć na płasko podczas spaceru?
  • Czy dziecko obraca się na brzuch, podciąga, usiłuje siadać w gondoli?
  • Czy szuka kontaktu wzrokowego z rodzicem i próbuje obserwować otoczenie?
  • Czy Wasz brzdąc może swobodnie wyprostować ręce i nogi, czy też przestaje mieścić się w gondoli?

Dowiedz się więcej o tym, kiedy dziecko może jeździć w spacerówce.

Kiedy jest za wcześnie na spacerówkę?

Jak wskazuje Małgorzata Paleczny, publikująca na blogu Mama Fizjoterapeuta, zbyt wczesna rezygnacja z gondoli ograniczy czas, jaki dziecko spędza na leżąco, w wyproście, a wówczas może unosić miednicę i kierować stópki do buzi. To ogromnie istotny etap rozwoju i nie należy go przeskakiwać, wymuszając siadanie zbyt często, np. w spacerówce. Ponadto, jak wskazuje autorka, nie należy przenosić dziecka do spacerówki zbyt wcześnie:

„Bo to wyższa szkoła jazdy. 😉 Kiedy dziecko siedzi na dywanie, naprawdę ma duuużo łatwiej. 😉 Podczas spaceru dochodzą jeszcze przecież takie okoliczności jak wstrząsy, zmiany kierunku, tempa jazdy itp., a maluch musi sobie z tym wszystkim jakoś poradzić!

Jeśli z jakichś powodów decydujecie się przesiąść do spacerówki wcześniej, najlepiej rozłożyć ją zupełnie na płasko lub unieść oparcie jedynie nieznacznie".

Źródło: Małgorzata Paleczny, Kiedy do tej SPACERÓWKI?, https://mamafizjoterapeuta.pl/2018/10/26/kiedy-do-tej-spacerowki/

Niektóre spacerówki można ustawić tak, aby dziecko w nich leżało. Na ten rodzaj wózka można zdecydować się wcześniej i z czasem dostosować go do potrzeb malucha.

Do kiedy korzystać z wózka spacerowego?

Z wózka spacerowego można korzystać do czasu, kiedy dziecko zacznie swobodnie chodzić na własnych nogach i będzie preferowało ten sposób przemieszczania się. Może to być między 2. a 3. rokiem życia, ale nie musi. Większość dzieci jasno daje znać, że nie chce jeździć w wózku, np. stawiając opór przy usadzaniu w nim.

Czym się różni gondola od spacerówki?

Tabela poniżej prezentuje najważniejsze różnice między wózkiem gondolą a wózkiem spacerowym:

Cecha Wózek gondola Wózek spacerowy
Przeznaczenie dla dzieci, które nie potrafią siadać dla dzieci, które potrafią same utrzymać pozycję siedzącą
Pozycja dziecka leżąca na płasko siedząca z oparciem
Budowa pozioma, głęboka i szeroka, z wysokimi ściankami i daszkiem, stosunkowo wysoka masa, dość duże koła w dwóch osiach pionowa, płytka, siedzisko z oparciem, często regulowanym, składany daszek, wysoka zwrotność, niska masa, stosunkowo małe koła w dwóch osiach
Czas użytkowania od urodzenia do samodzielnego siadania, ok. 7 miesięcy od samodzielnego siadania do sprawnego chodzenia, średnio między 7. miesiącem a 3. rokiem życia dziecka
Bezpieczeństwo dobra ochrona przed czynnikami atmosferycznymi, dobra izolacja termiczna, pełne bezpieczeństwo dla leżącego dziecka słabsza izolacja, pasy utrzymujące dziecko w wózku, większa mobilność dziecka bez utraty bezpieczeństwa

Jakie są zalety korzystania z wózka spacerowego?

Wprowadzona w odpowiednim momencie życia dziecka spacerówka niesie wiele korzyści:

  • Przede wszystkim na etapie, gdy dziecko zaczyna być ruchliwe i ciekawe świata, spacerówka zapewnia mu większe bezpieczeństwo.
  • Pozycja siedząca wspiera prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka.
  • Większa swoboda ruchów również sprzyja rozwojowi motorycznemu.
  • Widok świata zewnętrznego dostarcza bodźców i jest atrakcyjny dla malucha.

Na tym nie koniec zalet spacerówek. Docenią je także rodzice. A oto kilka powodów:

  • Zwrotność ułatwia manewrowanie wózkiem w wąskich przejściach, w tłumie, na krętej drodze albo nierównym chodniku.
  • Niska waga sprawia, że przenoszenie spacerówki jest łatwiejsze.
  • Złożona spacerówka nie zajmuje wiele miejsca w domu, schowku czy bagażniku samochodowym.
  • Niektóre spacerówki są dostosowane do uprawiania sportu, żeby ułatwić rodzicom rozwijanie pasji.

Jak wybrać odpowiedni wózek spacerowy?

Odpowiedni wózek spacerowy powinien być w pierwszej kolejności dostosowany do wzrostu i wieku dziecka. Zwróćcie zatem uwagę na graniczny wzrost i masę ciała, zapoznając się z opisem upatrzonego wózka.

Drugie, ale nie mniej ważne jest to, aby spełniał normy bezpieczeństwa i miał rozwiązania sprzyjające ochronie malucha na spacerze. Szukajcie np. 5-punktowych pasów bezpieczeństwa, poszyć zapewniających wysoką ochronę UV oraz systemów wentylacji, które nie dopuszczają do przepocenia dziecka nawet podczas letnich spacerów.

Bardzo ważną częścią wózka jest system jezdny. Koła wózka powinny być dostosowane do terenów, jakie będziecie wspólnie przemierzać. Na rynku znajdziecie zarówno wózki z pompowanymi kołami, jak i takie wyposażone w bezobsługowe piankowe koła.

Wszystko, co podnosi komfort dziecka podczas jazdy wózkiem, będzie istotne, abyście czerpali radość ze wspólnych chwil na świeżym powietrzu. Szukajcie zatem: dobrej amortyzacji, regulacji (oparcia, podnóżka, uchwytu), budki chroniącej przed słońcem, wiatrem i opadami. Uwzględnijcie wygodę zarówno dziecka, jak i swoją. Do tej drugiej przyłożą się np. kosze i kieszonki na bagaże, zakupy i drobiazgi, niska waga i wysoka zwrotność wózka, wygodny antypoślizgowy uchwyt, łatwe składanie i rozkładanie. Wśród wózków spacerowych Lionelo znajdziecie takie, które można złożyć jedną ręką.