Noworodek nie chce spać - co zrobić? Noworodek nie chce spać - co zrobić?

Noworodek nie chce spać? Poznaj najczęstsze powody!

Dlaczego noworodek nie chce spać? Co robić? Zmęczeni rodzice i zmęczone dziecko. Wy nie możecie spać, a bobas nie chce. Impas. Takie sytuacje zdarzają się często, jednak w wielu przypadkach można szybko dojść do źródła zagwozdki i ją rozwiązać. Sen noworodka jest niezwykle ważny, dlatego, jeśli dziecko nie chce spać w dzień lub ma problem ze spaniem w nocy, warto rozpocząć dochodzenie. Jeśli maluch budzi się już po kilku minutach, robi tylko krótkie drzemki i na oko śpi za mało czasu w ciągu doby – wiedz, że może być inaczej, trzeba tylko poznać przyczyny problemów. Jak to zrobić? Jak dowiedzieć się, dlaczego niemowlę nie chce spać w nocy, a problemy z zaśnięciem pojawiają się także w ciągu dnia?

Niemowlę nie chce spać, bo doskwiera mu głód

Sen niemowlaka to rzecz święta. Nie dziwi więc fakt, że rodzice stają na rzęsach, aby już od pierwszych dni, od pierwszego miesiąca życia ich dziecko mogło spokojnie, a co najważniejsze – długo spać. Większość dzieci na początku swojej przygody zwanej życiem może mieć problemy ze snem związane z... pustym brzuszkiem. Nikt nie lubi chodzić spać głodny, a już szczególnie taki maluch, który potrzebuje solidnej dawki mleka do zdrowej, długiej drzemki.

Jak przystało na brzuszek małego dziecka, żołądek też nie jest za duży. Oznacza to, że maluszek musi być często karmiony – średnio co 2-3 godziny. W końcu nie może najeść się na zapas, dlatego bufet musi być dostępny niczym na all inclusive w Egipcie. Jeśli więc zastanawiasz się, dlaczego noworodek nie chce spać, to odpowiedź może być prostsza, niż myślisz – jest po prostu głodny.

Noworodek nie chce spać w dzień – przebodźcowanie

Jeśli mimo pełnego brzuszka noworodek nie śpi, może oznaczać to, że jest przebodźcowany. Panuje błędne przekonanie, że im więcej emocji, tym dziecko szybciej zaśnie. Będzie zmęczone wrażeniami i zapadnie w twardy, zdrowy sen. Tak to w końcu działa u dorosłych, prawda? No właśnie – u dorosłych... U dzieci, szczególnie tych w pierwszych tygodniach życia, nadmiar bodźców nie jest zalecany. Nie mogą spać, są pobudzone, a czasami nawet przestraszone. Małe dzieci odbierają świat intensywniej, dlatego najlepiej czują się w bezpiecznym środowisku, wśród znajomych zapachów i kształtów. A w szczególności przy mamie i tacie.

Jednak czasami nie można uniknąć wrażeń. Nie chodzi także o to, aby przez pierwszy rok nie wychodzić z domu. O nie, nie! Przy czym warto się jednak zastanowić, czy wyjście na festiwal muzyczny z miesięcznym dzieckiem to dobry pomysł. W każdym razie, co robić, jeśli już emocje były, a teraz jest problem z zaśnięciem? Zapewnij maluchowi odpowiednie warunki do relaksu:

  • znajomy kocyk,
  • spokojne karmienie,
  • ciche, lekko przyciemnione pomieszczenie,
  • delikatna kołysanka,
  • bliskość mamy lub taty.

Niby niewiele, a jednocześnie tak wiele ważnych dla Twojego dziecka elementów. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w takich sytuacjach? Na rutynę. Dzieci uwielbiają schematyczne dni i wieczory. To zapewnia im poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Nawet jeśli Wasz dzień jest wyjątkowy i pełen wrażeń postarajcie się zapewnić bobasowi stały rytm dnia, do którego jest przyzwyczajony. Drzemki o tej samej porze, kąpiel o jednej godzinie, czy czytanie przed snem mogą zdziałać cuda.

Niemowlę nie chce spać w łóżeczku – komfort

Co zrobić, jeśli noworodek nie chce spać w łóżeczku? Lub jeśli nie chce spać... nigdzie? Zacznijmy od sytuacji kryzysowej, czyli od tego, że bobas nie chce spać w ogóle. Co może być przyczyną? Jeśli dziecko jest najedzone, ma czystą pieluszkę i spędziło relaksujący dzień w gronie najbliższych, to dlaczego ma problemy z zaśnięciem? Rodzicu! To moment, aby podjąć walkę o sen noworodka i komfort Twojego malucha. W końcu nikt nie lubi, jak jest za gorąco lub za głośno. Zatem jak przygotować pokój, w którym bobasek będzie miał komfort spania? Zwróć uwagę na poniższe czynniki.

  • Niewłaściwą temperaturę w pokoju – na sen wpływa między innymi temperatura pomieszczenia. W pokoju dziecka warto utrzymać ją na poziomie około 20°C.
  • Za ciepłe ubranko do snu – dzieci nie lubią, jak jest za ciepło (w końcu nikt nie lubi). Zbyt gruba piżama to nie najlepszy pomysł – chyba że mieszkacie w igloo. Jeśli chcesz przykryć malucha dodatkowym kocykiem w środku lata, to może jeszcze to przemyśl, dobra? W razie wątpliwości sprawdź temperaturę dziecka na jego karku. To dość niespodziewany, ale najlepszy wyznacznik tego, czy bobasowi jest za gorąco, czy za zimno.
  • Drażniące zapachy – noworodki mają czuły węch, a intensywne zapachy mogą powodować ich dyskomfort. Jeśli masz wrażenie, że w pokoju, gdzie śpi maluch, coś pięknie pachnie, to najlepiej wywietrz pokój. Tak, zasada mocnych zapachów dotyczy również tych przyjemnych dla nosa. Najlepsze na sen jest świeże powietrze.
  • Za głośno lub za cicho – głośne rozmowy lub włączony telewizor to skuteczne odstraszacze snu. Jednak bobasy nie przepadają także za zupełną ciszą. Noworodek czuje się bezpieczniej, gdy słyszy znajome głosy, przy których znacznie łatwiej mu zasnąć. Niektóre dzieci lubią także zasypiać przy jednostajnych dźwiękach, często nazywanych „białym szumem”. Znacie historie o niemowlakach zasypiających przy odkurzaczu? sprawdź, czy to ten magiczny dźwięk pokocha Twój zmęczony maluch. Trzymamy kciuki!

Dziecko nie chce spać w łóżeczku – wygoda

Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko spało w łóżeczku. Jednak czasami za Chiny nie idzie po naszej myśli. Może być tak, że potrzeba bliskości maluszka jest zbyt silna i nie jest jeszcze gotowy rozstać się z łóżkiem rodziców. Czasami jednak problem może być związany z samym łóżeczkiem, które jest po prostu... niewygodne! Higiena snu jest istotna także dla dzieci – a może przede wszystkim dla nich?

W pierwszej kolejności wybierz odpowiednie łóżeczko. W Lionelo znajdziesz szeroki wybór łóżeczek dostawnych, dzięki którym możesz poznać zalety co-sleepingu na własnej skórze. W wybranych łóżeczkach jest w zestawie półtwardy materac, który dba o mały kręgosłup, a dodatkowo jest po prostu bardzo wygodny! Łóżeczka dostawne to bardzo popularne rozwiązanie, które wspiera sen dziecka i rodzica. Jesteście ciągle razem, ale każde z Was ma swoje miejsce.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, gdy dziecko nie chce spać w łóżeczku? Wygodna pościel z dobrego materiału, miłe w dotyku prześcieradło i brak niepotrzebnych bibelotów to sposób na zdrowy i bezpieczny sen noworodka.

Niemowlę nie chce spać w dzień – problemy zdrowotne

Niestety kłopoty ze snem u maluszka mogą świadczyć o problemach zdrowotnych. Dziecko może nadmiernie płakać i być niespokojne z powodu choroby. Infekcja, gorączka, ból brzuszka lub głowy, kolka, zaparcie, nudności, świąd skóry, odparzenia, wysypka – to tylko niektóre z objawów. Jednak to najczęściej dolegliwości ze strony układu pokarmowego spędzają sen z powiek niemowlaczkom. Jeśli bobas ma twardy brzuszek i podkurcza nóżki, spróbuj w miarę możliwości, delikatnego masażu lub ciepłego (niegorącego!) okładu. Jeśli kolka przedłuża się i dziecko cierpi, najlepiej zadzwoń po poradę lub wezwij lekarza. 

Do 6. miesiąca życia bobaskom często zdarza się ulewać. Jednym mniej, drugim więcej, jednak jest to dość powszechny temat poruszany podczas rodzicielskich pogawędek przy kawie. Ulewanie to normalna sprawa, jednak może nieco utrudniać spanie. W końcu nikt nie przepada za drzemką na mokrej, średnio pachnącej poduszce. Tutaj pomogą łóżeczka dostawne Lionelo. Dzięki regulacji poziomu materaca główka dziecka jest lekko wyżej niż reszta ciała – to dobry sposób na ulewanie, ponieważ mleko siłą rzeczy pozostaje tam, gdzie powinno być, czyli w małym brzuszku. 

Dzienne i nocne pobudki dziecka to często także sprawka kataru. Gile potrafią naprawdę uprzykrzyć życie nie tylko bobasom, ale też dorosłym. Możesz lekko poprawić sytuację za pomocą specjalnego aspiratora lub soli fizjologicznej. Tutaj także sprawdzi się regulacja materaca w dostawce – pozycja półleżąca ułatwia oddychanie w czasie infekcji. Najczęściej katar trzeba jednak przeczekać lub leczyć kroplami na receptę.

Dziecko nie chce spać w nocy, bo odczuwa strach

Noworodek potrzebuje czułości i bliskości rodziców, dlatego, gdy zostanie sam w łóżeczku i pustym pokoju, może odczuwać strach, który nie pozwoli mu spokojnie zasnąć. Tutaj ważna uwaga – trening snu jest przez wielu specjalistów uważany za formę znęcania. Mówimy krótkie i stanowcze nie!

W pierwszych miesiącach życia to rodzice są najważniejszym elementem życia bobasa nic więc dziwnego, że dziecku potrzebna jest ich bliskość. Do tego skoki rozwojowe też nie ułatwiają maluszkom życia. Czasami wystarczy, aby dziecko słyszało Twój głos – to daje mu poczucie bezpieczeństwa. W tym wypadku świetnym rozwiązaniem są nianie elektroniczne. Nie tylko możesz spędzić wieczór, wpatrując się w słodki obrazek śpiącego w pokoju obok bobasa, ale także możesz korzystać do woli z wbudowanego mikrofonu i głośnika, dzięki którym w każdej chwili możesz mówić do dziecka bądź zaśpiewać kołysankę. Nasza elektroniczna niania to win-win. Wy jesteście spokojni, bo na bieżąco widzicie, co dzieje się w łóżeczku, a bobas czuje się bezpiecznie, bo w razie potrzeby od razu usłyszy znajomy głos mamy lub taty. 

Co jeszcze zrobić, aby dziecko spokojnie nie zasnęło? Żeby niemowlak lepiej spał, po prostu go przytul. Dla niego to najlepszy możliwy sposób na szybkie zaśnięcie. W końcu nie ma nic lepszego niż przytulaski od mamy lub taty.

FAQ

  1. Dlaczego noworodek nie chce spać?

    Dziecko może mieć problemy ze snem z różnych powodów, wśród których można wymienić brak rutyny i ciągłe zmiany, które mogą być dla niego stresujące, niewygodną pozycję podczas snu, strach i przebodźcowanie czy też odczuwanie głodu. Ponadto maluch może mieć kłopoty z zaśnięciem ze względu na zły stan zdrowia.

  2. Co wpływa na jakość snu noworodka?

    Na jakość snu dziecka wpływają warunki panujące w pokoju, w tym poziom hałasu i temperatury. Nie bez znaczenia jest odpowiednie przygotowanie łóżeczka, materaca i pościeli, czy też ubranka z przewiewnych materiałów. Istotne jest także zadbanie o czystą pieluszkę, pełny brzuszek, odpowiednie oświetlenie w pokoju oraz wygodną i bezpieczną pozycję.

  3. Ile powinien spać noworodek?

    Noworodek powinien przesypiać większą część dnia – od 16 do 20 godzin na dobę. Sen jest bardzo potrzebny maluszkowi do prawidłowego rozwoju, dlatego warto zadbać o jego odpowiednią ilość i jakość.