Fotelik dla dużego dziecka – jaki wybrać?
Studiujesz siatki centylowe i patrzysz na inne dzieci w podobnym wieku, rozmawiasz z mamą, przyjaciółką, pediatrą i niby wszystko OK, ale coś Ci nie gra: Twoje dziecko tak szybko ze wszystkiego wyrasta. Weźmy fotelik samochodowy – już wydaje Ci się za ciasny, a powinien przecież jeszcze posłużyć. Znamy to! Jak wybrać fotelik dla dużego dziecka, co zrobić, gdy starszak jest za ciężki na większość fotelików? Sprawdź!
Kiedy możesz zrezygnować z przewożenia dziecka w foteliku?
Jaki fotelik wybrać dla szybko rosnącego dziecka?
Fotelik dla dużych dzieci, który „rośnie” razem ze szkrabem
Fotelik dla dużego dziecka, dopasowany do wzrostu
Jaki fotelik dla dużego dziecka, którego waga przekracza 36 kg?
Kiedy możesz zrezygnować z przewożenia dziecka w foteliku?
Masz w domu szkolniaka, który już przerósł kolegów z klasy i niewiele mu brakuje do Ciebie? Albo wzrost może jeszcze nie ten, ale za to waga nieco większa niż przeciętna? I zastanawiasz się, czy może moglibyście już pozbyć się fotelika samochodowego, bo dziecku nie jest w nim zbyt wygodnie, a wydawać pieniądze na chwilę trochę szkoda.
Twoje wątpliwości rozwieje polskie prawo, które mówi, że niezależnie od wieku i wagi dziecko musi podróżować w foteliku do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Ale… są pewne wyjątki, jak od każdej reguły! Jeżeli Twoje dziecko mierzy 135 cm, ale ze względu na jego masę lub budowę ciała nie znajdziesz na rynku odpowiedniego fotelika samochodowego, zgodnego z normami, może podróżować chronione pasami bezpieczeństwa samochodu, wyłącznie nimi, czyli bez fotelika, siedziska itp.
Choć taką możliwość dopuszcza prawo, jako rodzice i specjaliści od podróży dziecka w aucie pytamy, czy to dla bezpieczeństwa młodego człowieka jest najlepsze? I bywa, że nadgorliwość jednak popłaca, a zawsze lepiej dmuchać na zimne. Tym bardziej że znajdziesz dziś na rynku fotelik dla dużego dziecka czy inne rozwiązania zaprojektowane z myślą o maluchach, które wymykają się centylom.
Jaki fotelik wybrać dla szybko rosnącego dziecka?
Jeszcze trochę czasu upłynie, zanim w ogóle zaczniesz myśleć o wyrzuceniu fotelika w kąt – Twój mały podróżnik zdecydowanie go potrzebuje, tyle że tak błyskawicznie się rozwija, że za szybko wyrasta z poprzedniego?
Ogółem wszystkie te foteliki samochodowe, które dobiera się do wagi dziecka, dzielą się na cztery podstawowe grupy: 0 (0-10 kg), 0+ (0-13 kg), I (9-18 kg) i II (15-36 kg). Kierując się nimi, faktycznie przy szybko rosnącym czy ciut tęższym dziecku będziesz zmieniać foteliki częściej niż rękawiczki… Co robić? Sprawdź szersze przedziały wagi fotelików – przygotowaliśmy takie w Lionelo. Albo zmień kryterium wagi na kryterium wzrostu dziecka, czyli postaw na foteliki i-Size.
Fotelik samochodowy dla dużego dziecka, ale do 36 kg wagi
Nasz alternatywny podział fotelików obejmuje grupy 0-18, 0-36 i 9-36 kg, które uzupełniają klasyczne nosidełka dla niemowląt (0-13 kg) oraz foteliki dla starszaków (15-36 kg). Trochę mniej ograniczające, prawda? Jeśli Twoje dziecko rozwija się szybko, już przewyższa wzrostem lub wagą swoich rówieśników i martwisz się, że kolejny fotelik będzie rozwiązaniem na chwilę, kup właśnie taki model, który „rośnie” razem z maluchem. Być może, gdy waga z Twoją pociechą wskaże 36 kg, przestaniecie już potrzebować fotelika – niektóre dzieci dorastają do 150 cm już nawet w wieku 10-11 lat, ale wciąż przy wadze poniżej 36 kg.
Fotelik dla dużych dzieci, który „rośnie” razem ze szkrabem
Jeżeli zdecydujesz się na fotelik 0-36 czy 9-36 kg, to będzie on „rósł” razem z Twoim dzieckiem. Jak to działa? Taki fotelik jest duży: w zamierzeniu ma służyć nawet do 12. roku życia. Żeby maluch się w nim nie „utopił”, na początku wsadzisz do fotelika tzw. wkładkę redukcyjną, czyli taką podkładkę, dzięki której będzie mniej miejsca w środku – maluchowi będzie wygodniej (wymusi to na nim także przyjęcie odpowiedniego ułożenia ciała). Później tę wkładkę wyciągniesz i fotel się powiększy.
Do tego dochodzi regulowany zagłówek, nawet w kilkunastu punktach, więc gdy zobaczysz, że głowa zaczyna wystawać, po prostu go podniesiesz. No i jeszcze pasy. Malucha przypniesz pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa fotelika, które naturalnie wyregulujesz tak, aby nigdy nie były za luźne ani za ciasne. Gdy Twój szkrab zmieni się w dumnego starszaka, zdemontujesz pasy fotelika, by zaczął używać samochodowych pasów bezpieczeństwa. Taki fotelik zwykle jest uniwersalny w montażu – ma system ISOFIX, ale możesz go też przymocować samochodowymi pasami bezpieczeństwa.
Dzieci lubią pospać w podróży niezależnie od wieku i dobry fotelik samochodowy to uwzględnia, czyli ma odchylane oparcie. W pozycji półleżącej dziecku jest wygodniej, niż gdy jego głowa opada do przodu.
Fotelik dla dużego dziecka, dopasowany do wzrostu, a nie wagi
Na podstawie wagi dziecka dobierasz foteliki zgodne z europejską normą ECE R44. A równolegle z nią obowiązuje już dzisiaj nowsza norma UN 129 i-Size. Fotelik i-Size dopasujesz do wzrostu dziecka, co ułatwia całe zadanie. Zwykle są dostępne w wariantach od 40 do 105 cm oraz od 100 do 150 cm wzrostu. Te drugie mogą służyć od nawet 3. roku życia i przez cały okres, w którym wymaga się w Polsce przewożenia dziecka w foteliku. Podobnie jak foteliki z dużych przedziałów wagowych, regulujesz je i dostosowujesz do potrzeb szkraba.
Foteliki i-Size jeszcze pod kilkoma kątami różnią się od tych pierwszych. Zawsze mają ISOFIX i nakazują przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy przynajmniej do 15. miesiąca życia. A ze względu na to, że przechodzą także dodatkowe testy zderzeniowe boczne (oprócz czołowych), gwarantują lepszą ochronę boczną.
No dobrze, a co w sytuacji, gdy dziecko waży więcej niż 36 kg, ale nie mierzy 150 cm?
Jaki fotelik dla dużego dziecka, którego waga przekracza 36 kg?
Każdy fotelik samochodowy ma pewne swoje możliwości i jeśli ma skutecznie chronić Twoje dziecko, musisz je respektować. Możliwości fotelika to maksymalne obciążenie – i większość modeli wytrzymuje bez szwanku do 36 kg. Co później?
Według niektórych ekspertów z pewnością lepiej nadal przewozić dziecko w foteliku, nawet gdy jego waga jest nieco wyższa, niż powinna, niż całkiem z niego zrezygnować – gdy tylko młody człowiek wciąż się w nim mieści i linia jego ust pokrywa się z dolną linią zagłówka. W wielu modelach oparcie fotelika możesz zdemontować, czyli przerobić fotelik na siedzisko. Dzięki temu samochodowe pasy bezpieczeństwa znajdą się na prawidłowych miejscach. Ale… tylko fotelik chroni szyję i głowę dziecka.
W Stanach Zjednoczonych już od dawna kupisz fotelik dla dużego dziecka, ważącego do 50 kg (i nawet powyżej). W Polsce jest z tym nieco trudniej, ale powoli pojawiają się w sprzedaży foteliki od 10 lub 15 do właśnie aż 50 kg. Na pewno warto o takim modelu pomyśleć. Ma szerokie siedzisko i rozchylone boki, więc dziecku jest wygodnie. Ty zyskujesz spokój i poczucie bezpieczeństwa.
Jak widzisz, możliwości jest wiele i ani szybki wzrost dziecka, ani jego większa waga i masywna budowa ciała nie przeszkadzają w tym, żeby podróżowało bezpiecznie, miło i komfortowo. A Ty nie musisz wydawać majątku na coraz to nowszy fotelik!
FAQ
- Jak dobrać fotelik do wzrostu dziecka?
Fotelik dobierzesz do wzrostu dziecka dzięki najnowszej normie i-Size. Foteliki i-Size mają wyznaczone przedziały wzrostowe i to one mają największe znaczenie, nie waga i wiek dziecka.
- Jak dopasować bezpieczny fotelik powyżej 36 kg wagi dziecka?
Jeśli Twoje dziecko waży już więcej niż 36 kg, ale jeszcze nie mierzy 150 cm, poszukaj fotelików do 50 kg (lub więcej). Nie są tak szeroko dostępne, jak modele do 36 kg, ale już się w Polsce pojawiają. Niektóre modele fotelików samochodowych można jeszcze przerobić na siedziska.
- Od kiedy dzieci nie muszą jeździć w fotelikach samochodowych?
Dziecko nie potrzebuje już fotelika samochodowego, gdy przekroczy 150 cm wzrostu. Polskie prawo dopuszcza też wyjątek – dzieci powyżej 135 cm, dla których nie istnieje na rynku odpowiednio dobrany fotelik ze względu np. na wyższą od przeciętnej wagę.