Jak zamontować fotelik bez isofix? Jak zamontować fotelik bez isofix?

Jak zamontować fotelik bez ISOFIX?

Twój samochód opuścił fabrykę, zanim świat usłyszał o ISOFIX? Dziadek chce wziąć malucha na wycieczkę, lecz w jego aucie nie ma tego systemu? A może po prostu celowo lub przypadkiem kupiliście fotelik bez ISOFIX? Albo zastanawiacie się, czy ten system jest w ogóle potrzebny… Nadciąga pomoc! Fotelik bez ISOFIX i bez tajemnic – w naszym poradniku.

Jeśli dopiero wybierasz – fotelik samochodowy bez ISOFIX czy jednak z tym systemem?

Jeśli już wybrałaś/-eś, przejdź do kolejnego rozdziału. :)

Po pierwsze, to wszystko zależy od tego, czy w Twoim samochodzie jest system ISOFIX. Jeśli nie, to nie zamontujesz w nim fotelika z tym systemem montażu  – chyba że jest to model uniwersalny, który przypniesz też samochodowymi pasami bezpieczeństwa. System ISOFIX jest częścią obowiązkowego wyposażenia auta dopiero od 2011 roku. 

Na czym polega ten cały ISOFIX? W samochodzie, pomiędzy oparciem a siedziskiem kanapy lub fotela znajdują się dwa metalowe uchwyty. W foteliku z ISOFIX masz dwa pasujące do nich zaczepy: wpinasz je w uchwyty w aucie do kliknięcia. Drugim rodzajem montażu mogą być: noga stabilizująca lub pas Top Tether. Tyle, jesteście gotowi do drogi!

Podobnie jak nie w każdym aucie, tak i nie w każdym foteliku znajdziesz ISOFIX. A wbrew wielu stereotypom nie jest też tak, że fotelik bez ISOFIX gorzej chroni dziecko. Bardziej chodzi o prawidłowy montaż fotelika. I fakt, ISOFIX wygrywa w tej kategorii, to rozwiązanie znacznie prostsze. Jednak nie oznacza to, że mocowanie fotelika za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa jest trudne. Wiele zależy od jego modelu i ułatwień, o jakie zadbał producent. 

Oba rozwiązania mają zalety, ale nieco inne.

  • Fotelik samochodowy bez ISOFIX. Przede wszystkim jest uniwersalny i zamontujesz go w każdym samochodzie: swoim, rodziców, niani, w taksówce. Nie wymaga również drugiego punktu mocowania – pasa Top Tether lub nogi. Jeśli wybierzesz model z praktycznymi kolorowymi prowadnicami, przypniesz go łatwo i szybko. Zwykle fotelik montowany bez ISOFIX jest też tańszy.
  • Fotelik samochodowy z ISOFIX. System ISOFIX łączy na sztywno fotelik z samochodem, z jego konstrukcją. Z nogą/pasem Top Tether całość staje się jeszcze bardziej stabilna. Największą zaletą systemu ISOFIX jest natomiast szybki, prosty oraz zawsze prawidłowy montaż fotelika. Szybciej ruszasz z dzieckiem w drogę, ale też nie martwisz się, że coś mogło pójść nie tak.
Jak zamontować fotelik bez ISOFIX?

Jak zamontować fotelik bez ISOFIX w samochodzie?

Fotelik bez ISOFIX przypinasz samochodowymi pasami bezpieczeństwa: przeprowadzasz pas przez uchwyty albo otwory i wzdłuż prowadnic. Tyle, jeśli chodzi o prostą odpowiedź. W praktyce – wiadomo – każdy fotelik jest odrobinę inny i musisz zaprzyjaźnić się z instrukcją. Wiele zależy także od tego, jaki jest to typ fotelika – czy jest to nosidełko dla niemowlaka montowane tyłem do kierunku jazdy, czy fotel dla starszego dziecka.

Nosidełko mocowane na samochodowy pas bezpieczeństwa

Najpierw nosidełko. Wkładasz malucha i zapinasz go za pomocą trzypunktowego pasa bezpieczeństwa fotelika – dociągasz go dobrze do ciała dziecka. Kolejno część biodrową pasa samochodowego przeciągasz przez uchwyty w foteliku, które znajdują się w okolicy bioder dziecka, i zapinasz klamrę. Częścią ramienną obejmujesz skorupę nosidła i zahaczasz ją o przygotowany tam uchwyt. Zapierasz się o nosidełko i najmocniej, jak tylko się da, zaciągasz pas, żeby przylegał ciasno.

Jesienią i zimą najlepiej też wcześniej rozebrać dziecko – gruba puchowa kurtka albo kombinezon nie pozwala zacisnąć pasów odpowiednio mocno.  Zwykle są też śliskie. A to może spowodować, że pasy się zsuną. Na szybkie wypady i krótkie podróże, gdy nie zdążysz zagrzać samochodu, pomyśl o śpiworku do fotelika z wycięciami na pasy. 

Foteliki samochodowe bez ISOFIX dla starszaków

Fotelik dla nieco starszego dziecka, zwykle do 18 kg wagi, a mocowany przodem do kierunku jazdy, przypinasz przed przygotowaniem malucha do podróży. I tu wiele zależy od modelu. Zwykle część ramienną prowadzisz wzdłuż bocznej ściany fotelika, a biodrową przeciągasz przez jeden podłokietnik i przez otwory znajdujące się w prowadnicy fotelika, oplatasz nią drugi podłokietnik, zapinasz klamrę i dociągasz pasy, unieruchamiając fotelik. A malucha przypinasz pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa fotelika.

Jeszcze inaczej montujesz fotelik bez ISOFIX dla starszaka, bo pasy samochodowe z jednej strony jeszcze przytwierdzają akcesorium, z drugiej chronią już także dziecko. Najpierw więc sadzasz starszaka w foteliku. Kolejno część ramienną przeciągasz przez prowadnicę w zagłówku, a część biodrową przez prowadnice pod podłokietnikami. I zapinasz pas. Pas biodrowy powinien znaleźć się na udach (nie na podbrzuszu), a ramienny przechodzić przez obojczyk i środek mostka.

Foteliki samochodowe bez ISOFIX dla starszaków

Czy fotelik z ISOFIX można zamontować do auta bez ISOFIX?

Z reguły tak, a przynajmniej w Lionelo dążymy do tego, żeby nasze foteliki samochodowe faktycznie były jak najbardziej uniwersalne. Wtedy wsuwasz czy demontujesz zaczepy ISOFIX i przypinasz fotel zgodnie z instrukcją, prowadzisz samochodowe pasy bezpieczeństwa przez uchwyty czy prowadnice, wycięcia i podłokietniki.

Jednak nie każdy fotelik jest montażowo uniwersalny: nie powinno się przypinać samochodowymi pasami bezpieczeństwa fotelika, który nie został do tego przystosowany. Zajrzyj do specyfikacji modelu czy instrukcji, znajdź potwierdzenie i zalecenia montażowe. Producent zaznacza, że fotelik ISOFIX można zamontować z użyciem samochodowych pasów bezpieczeństwa? Wtedy masz pewność, że został pod tym kątem przetestowany, a przygotowane uchwyty, otwory, prowadnice i oznaczenia kolorystyczne ułatwiają Ci zadanie.

Jeszcze jedna sprawa – możesz miło się zaskoczyć. Czasem nawet w starszych autach znajduje się system ISOFIX, ale sprytnie ukryty. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie fotelika, wsuń dłoń w szczelinę między oparciem a siedziskiem kanapy lub delikatnie ją rozszerz. Wyczuwasz dwa niepozorne uchwyty? To ISOFIX. W niektórych samochodach system kryje się w małych tunelach z tworzywa sztucznego (w nowych zwykle są oznaczone logo systemu, ale w tych leciwych nie zawsze). Jeśli widzisz coś w tym guście, podnieś ich plastikowe klapy i sprawdź, czy czasem właśnie nie kryją się w nich uchwyty ISOFIX.

Co jeszcze? Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie to nie tylko kwestia poprawnego montażu fotelika. To akcesorium musisz też prawidłowo dobrać do wagi bądź wzrostu (w przypadku fotelików i-Size) malucha. Wpadnij na naszego bloga i do sklepu, gdzie zebraliśmy sporo praktycznych porad, albo daj znać, jak możemy Ci pomóc. Chętnie doradzimy Ci jako i rodzice, i eksperci od fotelików samochodowych.

FAQ

  1. Jak zamontować fotelik z ISOFIX do auta bez ISOFIX?

    Fotelik z ISOFIX w aucie bez ISOFIX montujesz przy użyciu samochodowych pasów bezpieczeństwa – schemat mocowania wyznacza producent akcesorium. Pasy musisz przeciągnąć przez uchwyty fotelika lub wzdłuż wyznaczonych prowadnic. Nie zawsze jednak jest to możliwe: taki sposób montażu musi dopuszczać producent fotelika.

  2. Czy fotelik mocowany samochodowymi pasami bezpieczeństwa jest bezpieczny?

    Tak, fotelik bez ISOFIX chroni dziecko – tylko musisz go poprawnie zamontować. Na bezpieczeństwo, jakie zapewnia fotelik, składa się nie tylko montaż, ale również inne kwestie, takie jak budowa, materiały, dodatkowe zabezpieczenia. Fotelik musi być też godny z normą ECE R44.

  3. Jak wybrać odpowiedni fotelik dla dziecka?

    Fotelik dla dziecka musisz dopasować precyzyjnie do jego wagi lub wzrostu (modele fotelików zgodne z normą i-Size). A poza kwestią bezpieczeństwa zwróć też uwagę na komfort dziecka (to np. daszek, odchylane oparcie fotelika) i ułatwienia dla rodziców (np. obrotowa baza fotelika).